Koupelna na míru

Koupelnu jako oázu klidu ve věčně uspěchané době určitě nikdo nemá to srdce podcenit. Jak ji ale zařídit? Dát přednost spíše větší místnosti i se záchodem nebo raději obě místnosti oddělit? Co vana a co sprchový kout? A kolik využijete umyvadel?

126083-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Tyto otázky si jistě pokládá každý, kdo chce stavět dům, rekonstruovat byt nebo koupit domácí klícku již hotovou. Předně je důležité uvědomit si, kolik osob bude dům či byt obývat a ač to zní zvláštně, jaké jsou jejich hygienické a relaxační návyky.

Tak akorát pro mladý pár

Pro mladý pár stačí v bytě se dvěma či třemi pokoji malá koupelničkaspojená dohromady se záchodem. Zda pořídit vanu či sprchový kout, záleží na domluvě partnerů, především záleží na zvyku. Mějte ovšem na paměti, že ve vaně se můžete osprchovat vždy, ale napustit si plný sprchový kout vody a naložit se do něj dohromady se směsí vonných olejů, již dost dobře nejde.

Toaleta v koupelně by také neměla být na škodu, dva lidi v bytě si vždycky vyhoví a málokdy se stane, že potřebují místnost oba zároveň. Pokud je ovšem v domácnosti osob více, hrozí, že by se mohli v koupelně spojené se záchodem nepříjemně potkávat.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Pohodlí pro rodinu

Ve větších bytech se poslední dobou ujal trend dvou koupelen. Obě jsou menší a obě jsou spojeny s toaletou. Jedna je blíž pokoji dětí, druhá je blíž ložnici či obýváku. V jedné je sprchový kout, ve druhé vana. Řešení vypadá naprosto ideálně, záleží pouze na obyvatelích bytu, jestli jim bude vyhovovat.

Jiným řešením je ovšem i jeden záchod a jedna prostorná koupelna, do které se pohodlně vleze jak vana, tak kout. Nicméně předchozí řešení nabízí o něco více soukromí, což rodina s více příslušníky musí jedině ocenit.

Do rodinného domu se vejde snad vše

Máte-li rodinný dům a nejste-li tak omezeni prostorem, zkuste do koupelny vtěsnat vše, co se do ní vejde. Není problém mít koupelnu na každém patře, stejně tak záchod, proto se nerozpakujte a jděte do toho. V jedné z koupelen by určitě neměla chybět dvě umyvadla. Tuto vymoženost ocení hlavně ti, kteří ráno vstávají skoro po houfech.

Ať už zařídíte koupelnu jakkoliv, nikdy nezapomeňte na její užitnost. Vysoké vaně v bytě starých lidí, nebo masážní a vířivé vaně v rodině, která považuje cachtání se ve vodě za zbytečně zabitý čas a raději dá přednost rychlé sprše, se raději vyhněte.

Martina Tlachová
Foto: Siko koupelny

5.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist