Koupelna je místem odpočinku. Jak na to?

Sundat prádlo, které visí nad vanou, odstranit dřevěný rošt přes vanu, na kterém stojí koš s prádlem, odstranit košík s kolíčky a další krámy. A pak už se můžete koupat.

Ano, tak nějak vypadala velká koupel na konci týdne v době mého dětství, přes týden stačila sprcha (pokud tekla teplá voda). Rozměry koupelny i bytu dělaly z té místnosti prádelnu, skladiště, všechno, jen ne útulné místo, kde si zrelaxujete vedle těla i duši. Občas na to myslím, když si na veletrhu prohlížím koupelny, rozložené na ploše, jakou obsáhla naše kuchyně i s kouskem obýváku.

Už nechtějí být odstrčené

Revolučnější proměny v interiéru zaznamenala vedle koupelny už jen kuchyně. Koupelny vstoupily do bytu a nechce se jim už za dveře do stísněné místnosti. Pokud snad rovnou nesedí elegantní vana přímo uprostřed obytného prostoru, je aspoň koupelna za prosklenou stěnou včetně WC, navazuje na šatnu či ložnici, na prostor s křeslem a lampou a pěkně se roztahuje.

Ano, otevřená koupelna potřebuje hodně místa, ale také to nejlepší odvětrání, které zaručeně odvede páru a vlhkost. Jste-li pro otevřené řešení, nezapomeňte na svoje hosty, kteří mohou být stydliví a zpozdile žádají při mytí soukromí. Jedna uzavřená koupelnička pro hosty je na místě. Myslete i na budoucnost, možnost uzavřít se časem před dětmi a dopřát si chvíli ticha opravdu není marná.

Ti z vás, kteří lpí na starých pořádcích a trvají sympaticky na tom, že koupání je intimní záležitostí, by měli věnovat hodně pozornosti vytápění, odvětrávání a pohodlnému, leč účelnému vybavení.

Střízlivost je žádaná

Dřevo v koupelně už snad nikoho nepřekvapí, pokud není špatně volený druh dřeva a zanedbaná jeho povrchová úprava, zůstává krásné léta. Šedé a béžové tóny v současných koupelnách převládají. Také sanita bývá vedle nejobvyklejší bílé v tónech písku, země, břidlice, basaltu. Barvy dodává do koupelny hlavně textil, případně umyvadlo jako barevný solitér. S nábytkem šetřete, skladování ručníku tam, kde je často vlhkost, není dobrý nápad. Máte-li místo, dejte si do koupelny raději relaxační lehátko.

Pro dokonalou koupelnu potřebujete:

  • bezpečný provoz: protiskluzová úprava vany i podlahy, sedátka do sprchy, madla u vany
  • tepelný komfort: vyhřívaná podlaha, vyhřívané držáky ručníků
  • dobré osvětlení: úsporné zdroje s denním světlem podél hlavního zrcadla + centrální osvětlení, optimální je přímé denní světlo
  • kvalitní sanita jedné značky!
  • barevné sladění: jednoduché neutrální tóny obkladů a podlah jsou trvalejší

Text: Vladimíra Storchová
Úvodní foto: Kartell

1.12.2015 1:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist