Koupelna jako malé soukromé lázně

Málokterá část obytného interiéru prošla takovou změnou, jako právě koupelna. Nejde přitom ani tak o změnu ve výbavě, i když vířivé vany a sprchové boxy či panely jsme před několika lety neznali, ale o změnu ve vnímání této dříve čistě intimní a málem tabuizované části interiéru. Koupelna se během konce devadesátých let proměnila z ryze účelové místnosti, vnímané ve jménu rutinní hygieny, v prostor relaxace a odpočinku. Výrazně se tak přiblížila původních podobě lázní, ve kterých se péče nevěnovala jen každodenní tělesné očistě.

113122-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Tabu

Jistě si většina z uživatelů vzpomene na dobu relativně nedávnou, kdy se podobně, jako dnes, těšily značné publicitě veškeré části interiéru, ovšem s výjimkou ložnic, koupelen a toalet. Tyto prostory měly tzv. „svá práva“ a zůstávaly v ústraní, v jaké si samozřejmé nedotknutelnosti. Jejich zařízení bylo víceméně jednou dané. Ložnice byla místností s lůžkem a velkou šatní nebo jinou skříní, v ložnici se až na výjimečně studené měsíce netopilo a přes den zůstávala zcela nevyužitá a uzavřená. Stejně tomu bylo i v případě koupelen. Pro běžné omytí rukou a provedení základní hygieny sloužilo jednoduché umyvadlo umístěné na chodbě, nebo v jiné komunikační části interiéru. Koupelna, kde se lidé vysvlékali a pohybovali se nazí, kde byla vana, kam ještě na začátku 20. století vstupovaly ženy v koupacím oděvu, zůstávala uzavřena a byla k dispozici pouze uživatelům bytu. Návštěva, na rozdíl od dnešní doby, do koupelny přístup neměla.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

 Nejen každodenní hygiena

Koupelna se stala v tom pravém slova smyslu obytnou místností. Nezůstává tedy využívána čistě jen k provozování každodenní hygieny, ale poskytuje prostot pro relaxaci a za určitých okolností umí fungovat jako terapeutický nástroj. Zákazník má dnes možnost využít širokou nabídku výrobců a rozhodnout se pro vířivou vanu s řadou masážních a relaxačních programů realizovaných většinou proudem tlakové vody (někdy obohacované vzduchem), nebo může svou koupelnu vybavit nějakým sprchovým panelem, či jen speciální sprchovou hlavicí, a získat tak další z nástrojů relaxace a terapie, který využívá různě strukturovaných proudů tlakové vody.

Malé koupelny – inspirativní fotogalerie

Výrobci nabízí také sprchové boxy – kabiny umožňující např. parní lázeň. Konkrétně jsme se těmto technologiím věnovali v několika článcích umístěných v rubrice Kuchyně a koupelny. V tuto chvíli je pro nás ale zajímavá skutečnost, že se zákazník či uživatel díky sofistikovaným technologiím obloukem navrací jakoby zpět do velmi dávné historie, kdy bylo koupání a lazebnictví neodmyslitelně spojené s vyšší kulturou těla. Tím však není řečeno, že by se jakýmkoliv způsobem opomíjela „vnitřní“ stránka věci, chcete – li tedy „psýché“, neodmyslitelně spjaté s oním a dnes tolik akcentovaným „fysis“. Stačí navštívit nějaké tradiční lazebnictví či lázně. Konec konců, může to být i zajímavý výlet, neboť jedny z nejslavnějších lázní, které svou podobu nesou beze změny od 16.století, jsou v relativně nedaleké Budapešti a jmenují se Rudas. Onen jiný, než čistě fyzický rozměr lázně, osloví uživatele již na první pohled.

Foto: Sanitec, Ideal Standard a archiv autora

Petr Haas
3.4.2006 2:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist