Koupací jezírko s přehledem nahradí i pobyt u moře

Češi patří mezi bazénové krále, ale přírodní jezírko působí v zahradě mnohem přirozeněji, a když je uzpůsobené pro koupání, zaplavete si v něm stejně jako v bazénu, ale zážitek je mnohem příjemnější. Proč ještě si zahradní jezírko pořídit?

koupaci-jezirko-2-1100x618.png Celá galerie 9 Zdroj: shutterstock.com

Voda do přírody patří a žádná zahrada by neměla postrádat vodní prvek, byť by byl sebemenší. Proč? Protože ochlazuje okolí, lahodí oku a poskytuje prostor pro život mnoha užitečným organismům. A když už volíte vodu do zahrady, proč by to nemohlo být koupací jezírko?

Aby dobře sloužilo vám i vodním organismům a nevyžadovalo mnoho dodatečných zásahů, je třeba promyslet víc než jen tvar, velikost a výběr místa. Jezírka se časem zazemňují a je třeba je pravidelně čistit. Časem bude nevyhnutelně nutné také prořezávat rozrůstající se rostliny. Koupací jezírko, které musí vedle estetických splňovat i požadavky na čistotu vody, vyžaduje plánování a kvalitní zpracování, správný výběr rostlin a filtraci vody.

Jaké máte možnosti?

U oblázkového jezírka, které působí opravdu kouzelným dojmem, netvoří jeho dno substrát, ale oblázky různých velikostí a barevných odstínů. Dále tam patří hrubý písek, štěrk a na jeho svažité břehy se využívají především oblé přírodní kameny. Právě díky oblázkovému dnu působí tato jezírka velmi čistým dojmem.

Lesní jezírka si nacházejí své místo spíše ve stínu keřovitého porostu. Vzhledem k tomu, že většina vodních rostlin ale potřebuje slunce a světlo, možnost jejich výběru bude omezená. Sázkou na jistotu budou kapradiny a vlhkomilné trávy.

Jezírko u terasy

Terasa, u které se tetelí vodní hladina jezírka, okamžitě změní charakter. Pobyt je mnohem příjemnější díky ochlazovacímu efektu vody. Proto je toto spojení tolik vyhledávané.

U okrasných jezírek se dají kombinovat různé geometrické tvary s přirozeně působícími břehy. Výběr materiálů lze přizpůsobit celkové úpravě zahrady. Majitelé nejsou vázáni pouze na substrát, zeminu anebo přírodní kámen.

Velký prostor se dává opracovanému dřevu. Může mít formu palisád, prken ale i jinou podobu. Břeh nejlépe působí, pokud je zpevněn přírodním kamenem, který se může opakovat i v samotné zahradě.

Nejlepší umístění jezírka

Při výběru místa pro jezírko je třeba zvážit, zda mu chceme dát podobu dominanty zahrady, anebo bude jen jednou z mnoha jejích součástí. Je třeba probrat otázku umístění i velikosti.

Jezírko, které bude v zahradě hlavním objektem, bude po celou dobu přitahovat mnohem větší pozornost než to, které bude umístěné někde na okraji a bude zabírat menší plochu.

Čtěte také:

Je třeba počítat s tím, že časem se promění a nebude zcela odpovídat rozměrům stanoveným při jeho založení. Část hladiny zaroste bahenními rostlinami a voda bude často až o 10 cm níže. To pak vede k optickému zmenšení plochy.

Pozvěte přírodu

Pokud jezírko hodláte využívat jako místo oddechu a uvolnění, mělo by zaujímat místo v blízkosti domu nebo terasy, případně zahradního posezení.

Chcete-li dát ve svém biotopu větší prostor rostlinám a hlavně živočichům, jako jsou mloci a žáby, pro něž je velmi důležitá velká bažinná a mělká zóna, umístěte jezírko do odlehlejšího klidného kouta zahrady, která ale zároveň funguje jako čisticí zóna, podobně jako je tomu u rybníků. Je to ta část, která přitáhne vaše zraky a budete ji obdivovat.

Ještě jsme vás nepřesvědčili? Tak se podívejte do naší fotogalerie:

Text: Zuzana Bohdalová, foto: Shutterstock.com

21.6.2022 2:00 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist