Kontroly komínů a čištění spalinových cest

Kontroly komínů a spalinových cest jsou bohužel stále podceňované. V důsledku toho dochází každoročně k mnoha požárům a dokonce i ztrátám na životech. Čištění spalinových cest je jedním z nejdůležitějších preventivních úkolů zabraňujících možným otravám oxidem uhelnatým.

122638-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Nejdůležitějším ochranným prvkem před možnou otravou oxidem uhelnatým je dobrý stav spalinových cest. Jestliže jsou spalinové cesty plně funkční, dokážou bez potíží a bezpečně odvádět spaliny, a to včetně jakéhokoli množství oxidu uhelnatého mino obytné prostory, do volného ovzduší.

Čištění spalinových cest je důležité nejen kvůli prevenci otrav oxidem uhelnatým, ale také z hlediska prevence požárů. Nánosy sazí a nespáleného uhlíku na vnitřních stěnách spalinových cest jsou velmi hořlavé a navíc se i snadno vznítí. Vznikají pak komínové požáry, při kterých mohou teploty uvnitř komína dosáhnout až 1000°C. V důsledku toho pak dochází často ke vznícení přilehlých hořlavých dřevěných konstrukcí, nejčastěji stropů nebo trámů střechy.

Vzhledem k tomu, že nelze nařízením vlády určovat občanům jakékoli povinnosti, nejsou ani kontroly komínů povinné. Je tedy stanoven pouze návod, jak by měli občané postupovat při provozu a údržbě spalinových cest a na ně připojených spotřebičů. Návod je sestaven tak, aby uživatelé měli stoprocentní jistotu, pokud se jím budou řídit, že při provozování spalinových cest nedojde ani k požáru ani k otravě obyvatel domu spalinami. Státní správa ani jiný orgán nemá nařízením vlády povoleno pokutovat majitele komínů za neprovedení kontroly. Sankce udělené občanům jsou možné, ale pouze tehdy, pokud dojde vlivem nezodpovědného chování majitele k újmě na zdraví či majetku.

Pokud si majitel nechá udělat kontrolu komínu, zaplatí za ni částku 500,- Kč, na kterou je mu vystaveno potvrzení a poštou do 10 dní obdrží protokol o kontrole. Na pravidelné každoroční kontroly komínů a spalinových cest je dobré myslet hlavně v prvé řadě kvůli své vlastní bezpečnosti a bezpečnosti našich blízkých, kteří s námi sdílí společné prostory pod jednou střechou a jedním komínem.

Povinností majitele při prvním převzetí nově postaveného komínu je nechat provést revizi spalinové cesty. Nedílnou součástí revize spalinové cesty je také zkušební vymetání. Při tomto postupu zjistí revizor, zda je možné v budoucnu vymetání provádět. Tento postup při revizi je pro majitele komínů zárukou úspory značných finančních prostředků v případě dodatečných úprav a odstraňování vzniklých závad. Kvůli možnému riziku porušení těsnosti spalinové cesty není většinou možné dodatečné zřízení revizních a měřících otvorů. Ať už je revize provedena nebo na ni teprve klient čeká, vždy by měl mít na paměti, že dodatečné zřizování je finančně náročné a v prvé řadě bude obtěžující pro něj jako pro uživatele. Jste-li vlastníky novostavby, je nutné nechat provést revizi spalinových cest a také připojení konečného spotřebiče na komín vždy ještě před první topnou sezónou.

Revizní technik bývá obvykle vyučený kominík s dlouholetou praxí, nejméně pětiletou, který absolvoval zkoušky z nástavbové kvalifikace Kominík – revizní technik spalinových cest. Jedná se o zkoušky v rámci celoživotního vzdělávání – národní soustavy kvalifikací. Tyto zkoušky organizuje a také pořádá autorizovaná osoba, která k této činnosti získala oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: nonofficejobs.com, newsinfo.inquirer.net, i.dailymail.co.uk, m.rgbimg.com, poppinschimney.com, calderlead.co.uk, ctsweep.com

22.1.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist