Konferenční stolky – osobité, originální a kreativní

Není to tak dávno, kdy byl konferenční stolek považován výhradně za účelový a poměrně bezduchý kus nábytku, obvykle zahrnovaný jakožto doplněk komplexu sedacích souprav. Jeho funkce byla jasná – kompaktní odkládací plocha, která je vždy při ruce, když je potřeba někam položit knihu, šálek čaje či dálkové ovládání. Dnes se však s konferenčními stolky počítá, jako se samostatným kusem interiérového zařízení, jež může, navzdory svým nevelkým rozměrům, zastupovat v místnosti i roli dominantního solitéru.

136196-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: archiv redakce

Jak správně vystihnout osobitost vás samotných i vašeho interiéru tak, aby se co nejefektivněji odrážela v designu konferenčního stolku? Pokud neberete zařízení vašeho domova na lehkou váhu a toužíte po konferenčním stolku, který bude přesně vystihovat vaši osobnost, máme pro vás pár tipů, jak najít ten pravý. Stačí si zapamatovat 3 parametry, jež je dobré zohledňovat právě při výběru daného konferenčního stolku.

Rozměry – pro správný výběr velikosti konferenčního stolku je dobré vycházet z rozměrů a dispozičního řešení místnosti, kde jej chcete umístit. Výšku stolku určíte snadno – měla by zhruba dosahovat do úrovně polštářů, umístěných na pohovce, vedle níž bude stolek umístěn.

Velká inspirativní galerie stolů

Tvar – kromě nestárnoucí  a poměrně nudné klasiky – tedy čtvercových a obdélníkových konferenčních stolků je dnes k dostání široká paleta nápaditých tvarů tohoto flexibilního nábytku. Jediným statickým prvkem konferenčních stolků zůstává odkládací plocha. Ostatní linie jsou dynamické a proto skýtají nekonečně mnoho variací pro konečné možnosti využití (budete stolek využívat jen pro odkládání věcí, chcete aby bylo jeho součástí kvalitní osvětlení, nebo aby samotný stolek zahrnoval kompletní odpočívadlo se sedátkem, lampou i úložným prostorem?) .

Pohodlí – uvážit byste měli také vaše osobní pohodlí. To znamená, že při výběru stolku zohledněte to, jak u něj budete sedět (zda jej budete mít po straně u ruky, nebo jestli za něj hodláte usednout, jako ve školní lavici). Pro posuzování těchto parametrů vás bude zajímat systém podpěry daného stolku (stojí-li na čtyřech nohách, jednom sloupku, či třech koulích).

Nyní tedy víte, čím se při samotném výběru vašeho „osudového“ konferenčního stolku řídit. Nasnadě je tedy výběr samotného designu, jež zahrnuje barvu, povrchovou úpravumateriálové zpracování. Pro inspiraci nabízíme několik „žhavých“ trendů. Dynamiku originálních konferenčních stolků si pro usnadnění můžeme rozdělit například do tří skupin – 3D efekt, povrchová úpravavariabilita.

3D efekt
Do této skupiny bychom mohli zařadit konferenční stolky, které jsou specifické například neobvykle zakroucenými tvary, které na první pohled vytváří jakýsi kosmický dojem. Navzdory tomuto faktu jsou tvarové zákruty vždy koncipovány tak, aby konferenční stolek vždy přesně splňoval svůj praktický účel. Ač se to tedy nezdá, stolky s 3D efektem skýtají, kromě oslnivého designu také množství úložných prostorodkládacích ploch a plošek.

krouceni.jpg

Zdroj: archiv redakce

 

Povrchová úprava
Stolky z této kategorie většinou působí velmi luxusně a elegantně. Jejich materiálové hodnoty jsou přímo úměrné jejich ceně – takže se zde můžeme setkat například se stolky z hadí kůže, s kombinacemi exotických dřevin a drahých kovů či vysoce leštěným mramorem. Výjimkou nejsou ani designové speciality, jako například skládání plošné desky stolku z různých samostatných kusů.

povrch%20(1)(1).jpg

Zdroj: archiv redakce

Variabilita
Tato skupina konferenčních stolků se vyznačuje především vysokým komfortem užívání. Princip konstrukčního řešení těchto stolků vychází z toho, že nábytek dokáže svému majiteli poskytnout minimálně dvě funkce  – tedy klasický odkládací prostor a navíc třeba krb, možnost rozložení do podoby většího stolu, nebo třeba různé variace postavení (například posouváním hlavním opěrné nohy stolu). Toužíte po konferenčním stolku na němž bude možné zahrát miniverzi stolního fotbalu? Není problém. Variabilní design moderních konferenčních stolků vám nabízí i tuto možnost. Stejně tak vám bude díky nápaditému řešení umožněno například postavit, či rozložit jeden kus konferenčního stolku, jakožto stavebnici, na mnoho různých dílků, které tak dávají možnost vybití i vašemu kreativnímu „já“.

Konferenční stolky jsou také oblíbeným objektem zájmu předních interiérových designérů. Skýtají totiž neobyčejné možnosti, a to jak v barevnosti, flexibilitě tvarů a rozměrů, tak především v rozličných možnostech v komplexnosti cílového využití. Podmínkou však vždy zůstává, že konferenční stolek musí být trendy, originální a především osobitý.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: fixr.com

29.12.2010 6:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist