Konferenční stolek jako „špek“

Plánujete nějakou změnu obývacího pokoje a zároveň se Vám nechce utrácet v podstatě žádné peníze? Máte chuť zahýbat s nábytkem, trochu všechno změnit tak, abyste se mohli cítit jako v novém? Zkuste si koupit třeba jenom nějaký „špek“. A Co je to „špek“ ?

118268-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Špek je když….., špek je něco mastného…, po čem to suché klouže. Ano. A to suché, to je třeba právě vaše stará pohovka, křeslo a nebo závěsy. A tím špekem může být nějaká relativní drobnost, která na sebe ale upoutá pozornost a obohatí vnímání obytného pokoje. Bude to hlavně vaše pozornost, která se na špek chytí. V obývacím pokoji se nejčastěji takovým drobným předmětem např. konferenční stolek. Jeho pořizovací cena na rozdíl od vytvořeného efektu nemusí být vysoká. Stojí za to ale zvážit způsob jeho užívání. Zdali tedy bude jen na ozdobu, nebo jestli se na něj budou někdy servírovat drobné pochutiny atd. Jak tedy vybírat?

Obslužnost a pohodlí

Pokud nebudeme vnímat konferenční stolek jako čistě jen vizuální doplněk sedací soupravy, či obecně vybavení nejčastěji asi obývacího pokoje, měl by takový kus nábytku splňovat jednu základní podmínku. Tou bude v prvé řadě pohodlí, respektive jeho pohodlná obslužnost. Zní to jako banalita, ale pravdou zůstává, že právě tento kus nábytku bývá velmi často dimenzován způsobem, který ono pohodlí víceméně vylučuje. V tuto chvíli máme na mysli zejména výšku desky takového stolu, přičemž s tímto parametrem úzce souvis také hloubka sezení – potažmo tedy sklon sedáku případného křesla či sedací soupravy.

Představíme – li si způsob užívání nějakého konkrétního konferenčního stolu, velmi často zjistíme, že např. pro sehnutí k jeho desce, tak, abychom mohli např. odložit šálek s kávou nebo obyčejný dálkový TV ovladač, musíme vynaložit poměrně značné úsilí a předklonit se tedy způsobem, který může mnohým uživatelům činit potíže. Rozepisujeme se o tom zeširoka z prostého důvodu. Pohodlné užívání konferenčního stolku je navíc ovlivněno nejen zmíněnou výškou jeho desky, ale také hloubkou, tedy sklonem sedáku křesla či sedací soupravy, která stolek obklopuje. Nízký stolek se tedy bude vždy lépe hodit k mělkému a nízkému sezení, naopak hluboké sezení s výrazným záklonem opěráku  bude vyžadovat stolek vyšší.

Velká inspirativní galerie stolů

Design, trendy a polystylové koktejly

Od třicátých let dnes již minulého dvacátého století je nedílným nástrojem designérů kov a sklo. Tyto dva materiály nabízejí zcela suverénní, a i na dnešní poměry a díky současným technologickým možnostem stále netradiční způsoby zpracování. Na rozdíl od této doby, je ta dnešní ve svém výrazu mnohem více nejednotná, vyrábí se a prodává vše, od replik opravdu historického nábytku, přes nábytek různě inspirované retro styly až k neustálému připomínání a citování slavného funkcionalistického období. Vedle toho se o své slovo již více než čtyřicet let a různých vlnách hlásí minimalistické tvarosloví, které pak zahušťují kotel plný toho, čemu říkáme současná nabídka.

Co je tedy soudobé a moderní? Moderní je všechno, kov, sklo, dřevo, umakart, nebo kůže. V určitém slova smyslu se dá hovořit o tzv. kýčovitosti rustikálního nábytku, o nudě historizmu, ale na druhou stranu, důležité je, aby právě ten či onen konferenční stolek byl v nějakém „harmonickém“ vztahu se svým okolím, tedy nejčastěji sedací soupravou. V jakém slova smyslu budeme onu harmonii vnímat, zdali bude libozvučná a nebo zcela kontrastní, to už záleží na uživateli. V každém případě by si měl zákazník uvědomit jednu základní skutečnost. Pokud nevybírá konferenční stolek jako čistě solitérní artefakt, který nebude brát ohled na nic a na nikoho, pak je dobré vzít si sebou do prodejny či interiérového studia např. kus potahové látky stávající sedačky, případně vzorek podlahové krytiny nebo i nějaký zbytek materiálu závěsů. Jinými slovy, je dobré mít u sebe jakýkoliv „kus“ místnosti, do které hodláme stolek umístit. Pak už je jen na fantazii jeho uživatele, co si vybere a na úvahy typu: co se nosí a co je moderní atp. může zapomenout.

Jaroslav Zákolanský

Foto firem Gervasoni, Zeus, Meritalia, Laloggia.

20.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist