Kompostování psích výkalů: ano nebo ne?

„Kam s tím?“ Tuto otázku řeší majitelé psích mazlíčků několikrát denně. Lze psí výkaly kompostovat? Pokud ano, za jakých podmínek? Na tyto otázky najdete odpověď v našem článku.

011-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: shutterstock.com

Psí výkaly jsou organický materiál a jako každý takový materiál podléhají biologickému rozkladu. V čem se však liší třeba od biologicky rozložitelného kuchyňského odpadu?

Především jsou to „výrobky“ masožravců, což s sebou nese riziko, že obsahují patogenní organismy. Patogenní organismy přenáší nemoci a mohou je přenést i na člověka. Stejně tak se mohou hemžit vajíčky parazitů. Každý výkal by měl proto projít důkladnou hygienizací.

Za jakých podmínek kompostovat?

Z předchozích řádků si snadno domyslíte, že výkaly kompostovat za dodržení určitých podmínek lze. A jaké podmínky to jsou? V kompostu je nutné zajistit teplotu nad 65 °C po dobu alespoň 6 dní. Správně založený kompost se ohřeje nad 50 °C už po 2 dnech.

Aby k potřebné hygienizaci došlo, doporučuje se na kompost přidávat větší množství materiálu najednou a vhodně kombinovat s ostatními složkami („hnědé se zeleným“). Kompostování lze urychlit přidáním již zralého kompostu.

Do klasického kompostu zapravujte psí výkaly ideálně v množství do 10 najednou do hloubky přibližně 20 cm pod povrch a určitě nic nezkazíte, když je lehce zasypete vápnem. Měly by se dostat co nejblíže tzv. horkému jádru. Pokud si nejste podmínkami ve svém kompostu jistí, raději na něm nic nepěstujte.

Kompostéry pro speciální účely

Na kompostování psích exkrementů můžete využít i kompostéry určené přímo pro tyto účely. A to jak komerční, tak po domácku vyrobené. Kompostéry bývají z odolného (mrazuvzdorného) plastu ve tvaru kýble či pyramidy. Zapouštějí se do země, aby koukalo jen víko, a jsou perforované. Sofistikovanější mohou mít ještě přepad.

Fungují na principu miniaturního septiku. Psí výkaly kompostéry převedou na kapalinu, která je pak vstřebána do okolní půdy a následně podloží. Pro hladký průběh kompostování se s každou dávkou exkrementů přidává voda a enzymatický přípravek urychlující proces.

Kam rozhodně nepatří

Výkaly našich mazlíčků rozhodně nepatří do popelnic určených na bioodpad rostlinného původu! A házet igelitové sáčky plné psích „výrobků“ do popelnic na směsný odpad není zrovna ekologické… Poputují totiž s ostatním netříděným odpadem do spalovny nebo na skládku.

Spalovny často produkují nepříznivé zplodiny a skládky uvolňují skleníkové plyny. Dnešním trendem je předcházení vzniku odpadů a to kompostování rozhodně je, takže neváhejte, kompostujte! Navíc pokud potřebujete exkrementy do kompostéru přenášet jinak než jen lopatkou po zahradě, můžete využít biologicky rozložitelné (= kompostovatelné) pytlíky.

Článek je zaměřen na kompostování psích výkalů, ale uvedené podmínky platí pro exkrementy většiny domácích mazlíčků.

19.3.2020 5:25 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist