Kompost? Na zahradě nepostradatelný doplněk

Posekaná tráva, odpad po prořezu keřů a stromů, zbytky ovoce a zeleniny – toho jsou teď plné zahrádky. Kam s tím? Přece na kompost. Že nevíte, kam s ním? To je pouhá výmluva. Kompost by totiž měl být na každé zahrádce. Proč? Čtěte dál.

127141-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Proč byste měli mít v koutu zahrady smradlavou hromadu shnilého listí a zbytků jídla? Protože si tak pěstujete drahocenné organické hnojivo přímo u sebe na zahrádce. Ne nadarmo se mu říká “zelené zlato”. Díky tomu, že obsahuje vysoké množství živin a je schopný zadržet vodu, je výborný pro zlepšení půdy.

Navíc rychle zlikvidujete organické odpady, kterých je v domácnosti až až. Slupky brambor, mrkví a jiné zeleniny, jadřince nebo kůrky z ovoce, to všechno patří na kompost, to všechno je biologický odpad, který je třeba i biologicky zlikvidovat. Proč jej tedy nezrecyklovat a znovu nepoužít právě na zahradě?

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Důležitý proces kompostování

Zatímco v přírodě zůstávají odumřelé části rostlin na místě a poté se postupně zase vrátí do koloběhu přírodního života, zahrádkáři zbytky rostlin sesbírají a shromáždí na jednom místě. Organický materiál se promíchá a díky procesu kompostování i rozloží.

Přemýšlíte-li, kam kompost nejlépe umístit, zvažte více možností. Kvůli odpadu z domácnosti je třeba, aby byl dobře dostupný a vy nemuseli běhat se slupkami od brambor přes celou zahradu. Na druhou stranu není nijak esteticky hodnotný, takže byste ho měli nenápadně schovat.

Kompost jako estetický doplněk zahrady?

Existují však i komposty, na které je doslova radost pohledět. Pokud si hodláte s jejich postavením vyhrát, nebojte se kopostu naopak využít a učiňte z něho část zahrady, za kterou se nemusíte stydět. Pamatujte, že by k němu měl vést alespoň menší chodník, díky kterému v zimě nezapadnete v závěji.

Zvažte zároveň, jak blízko sousedům kompost stavíte. Mnohdy se z něj line vůně ne zrovna libá, proto nezapomínejte na dobré sousedské vztahy. Pokud kompost umístíte do blízkosti jejich terasy, budou vás hnát nejen oni, ale i jejich hosté.

Chraňte kompost před sluncem a před deštěm

Pokud jste našli výborné místo, ještě zkontrolujte, zda je dostatečně chráněné před sluncem. Na prudkém letním slunci by vám totiž mohl kompost vyschnout a zastavil by se tak proces rozkladu zbytků rostlin.

Pamatujte i na ochranu proti dešti, a to obzvlášť žijete-li v místě s vydatnými dešťovými přeháňkami. Deštěm se může kompost promáčet, kromě toho ale hrozí, že se vyplaví i důležité živiny. Nemusíte ale stavět žádný složitý přístřešek, mnohdy postačí listantý strom, jehož koruna dokáže kompost před deštěm ochránit dostatečně.

Další inspirace pro zahradu ve článku Podzimní práce na zahradě nesmíte podcenit!
Martina Tlachová
Foto: Ekodomov, garten.cz, drahanska-vrchovina.cz, zsslovenska-karvina.cz, likavka.sk

13.11.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist