Kompletní průvodce výběrem sedacího vaku

Sedací vaky se poslední dobou staly nákupním hitem, nejen protože jsou stylové a praktické, ale i díky své ceně. Vaky se mohou lišit v mnoha ohledech. Jak se v nepřeberné nabídce zorientovat? V následujícím článku se vám pokusíme s výběrem pomoci.

Sedací vaky se poslední dobou staly nákupním hitem, nejen protože jsou stylové a praktické, ale i díky své ceně a variabilitě. Na trhu se vyskytují vaky různého druhu, liší se materiálem, velikostí a taky tvarem. Jak se v nepřeberné nabídce zorientovat a vybrat ten nejvhodnější? V následujícím článku se vám pokusíme s výběrem pomoci.

Jako první je potřeba vybrat materiál
Sedací vaky mohou být vyrobeny z různých materiálu, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Nejčastěji se můžeme setkat se sedacími vaky z nylonu, bavlny a umělé kůže. Při výběru vhodného materiálu berte v potaz místo určení vaku a způsob používání.  Pro venkovní použití se spíše hodí vaky z nylonu, které jsou velice odolné. Více příjemné na dotek jsou vaky z umělé kůže, které jsou vhodné především do interiéru. Údržba je bezproblémová, stačí utřít mokrým hadříkem. Další možností je pytel z pravé kůže, to je ale o poznání dražší varianta. Pokud máte domácího mazlíčka, mějte na paměti, že psi a kočky sedací vaky milují, proto jsou vhodné více odolné materiály, které domácí zvíře svými drápy neproděraví. Bavlna je příjemná na dotek, ale rovněž se nehodí do exteriéru. Čištění je trochu složitější záležitosti, pokud tedy není možnost sundání horního obalu a vyprání. Na druhou stranu sedací pytle z bavlny nabízejí zajímavé vzory a motivy. Pokud si stále nejste jistí jaký materiál zvolit, zkuste se podívat ještě na  nebo hledejte informace na rádce při výběru sedacích vaků nebo hledejte informace na portálu o sedacích vacích.

Velikost vaku – fotky můžou klamat
České obchody nabízí vaky různých velikostí, od malých vaků pro děti nebo taburetek, přes křesla střední velikosti až po velké sedačky pro dvě osoby. Při nákupu přes internet vybíráme pouze očima, u sedacích vaků to platí dvojnásob, protože většinou vaky posuzujeme podle fotky.  Fotografie sedacích vaků nemusí být v některých případech úplně přesné, a to hlavně pokud jde o velikost vaku. Na fotce může vak vypadat velký, ale když vám přijde domů, můžete být zklamáni.  Proto je vhodné ověřit v textovém popisu rozměry vaku, pokud jsou dostupné. Pokud jde o fotografie vaku, mějte rovněž na paměti, že monitor počítače může malinko odlišně zobrazovat barvu vaku, takže ve skutečnosti se odstín může mírně lišit.


Výběr barvy a vzoru je ryze individuální záležitosti, ale…
Výběr barvy nebo vzoru už záleží na vkusu. Pokud sedací vak vybíráte jako dárek, mezi nejoblíbenější barvy patří limetka, červená, černá a tmavohnědá barva. Samozřejmě barva vaku by se měla odvíjet od barvy pokoje nebo ostatního nábytku.

Jakou značku vybrat? Která je nejlepší?
Nabídka značek je velmi široká, lze najít vaky české výroby i zahraniční. Obecně doporučujeme spíše podle značky nevybírat, protože často vaky obdobné kvality jsou dvakrát dražší jen proto, že na sobě mají tu nebo onu značku. Sedací vaky nejsou elektronika a kvalitně zpracovaný vak jde sehnat za rozumnou cenu, kupříkladu v obchodě s levnými sedacími vaky  menší velikosti lze pořídit od jednoho tisíce korun. Raději buďte více obezřetní při volbě obchodu, ve kterém si sedací vak hodláte objednat. Dobré reference zákazníků jsou důležité. Na českém internetu se lze setkat s obchody ze zahraničí, mající pouze P.O. box na poště v Česku. Takovéto obchody jsou sice velmi levné, ale případná reklamace se může stát dlouhodobou záležitostí, pokud vůbec najdete kontakt, který mluví česky. To vše za předpokladu, že vám vak vůbec dorazí.

granulat.jpg

Zdroj: archiv redakce
Co se skrývá uvnitř vaku
Pokud jde o výplň vaku, používají se EPS kuličky. Jedná se o polystyrenový granulát, který se ve vaku volně přesypává. Často se lze na internetu setkat s prohlášeními výrobců, že právě oni používají ten nejlepší granulát a ne polystyrenovou drť. V dnešní době lze jen těžko u nás sehnat sedací vak, který by byl naplněn nevhodnou polystyrenovou drtí, proto nemějte obavy – všechny sedací vaky nabízené v renomovaných obchodech budou mít výplň obdobné kvality. Daleko důležitější je uzávěr vaku a možnost případného doplnění vaku novým granulátem. Sedací vak by měl mít alespoň dvojí uzávěr, aby se kuličky nechtěně z vaku nesypaly.

Kde sedací vak zakoupit?
Jak již bylo zmíněno výše, důležité pro výběr vhodného obchod pro nákup sedacího  vaku jsou reference zákazníků. Toto můžete například zjistit z recenzí obchodu, pokud na ně na svých stránkách odkazují.  Výběr podle ceny není potřeba ani zmiňovat, proč taky platit za vak více, pokud e-shopy poskytují srovnatelné služby, ale nutné podotknout, že některé obchody do svých lákavých cen nepromítají poštovné. Nakonec se tedy může stát, že vak bude kvůli poštovnému ještě dražší. Pozor na obchody, které účtují za poštovné za každý jednotlivý kus nebo jejich cena dopravy je přemrštěná. Takové obchody nastavují cenu zboží nízko, aby byly atraktivní ve srovnávačích zboží, ale následně si marži kompenzují na poštovném. Proto doporučujeme zavedené obchody se sedacími vaky, kde platíte jedno poštovné za libovolný počet kusů. Ve specializovaném obchodu naleznete navíc všechny nejoblíbenější značky a produkty na jednom místě. Díky tomu můžete vybrat sedací vak ze široké nabídky a pokud chcete vaků více, všechny můžete zakoupit v jednom obchodě a s jedním poštovným.
Závěrem připojíme tipy na ověřené obchody se sedacími vaky, ve kterých můžete bezproblémově nakoupit. Specializovaný obchod s velkým výběrem sedacích vaků různých značek na adrese www.sedaci-pytle.cz, nebo vaky přímo od výrobce najdete na www.primabag.cz

Foto: sedaci-pytle.cz, sedaci-vak.cz, primabag.cz

15.12.2014 9:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist