Komíny – sanace a opravy

Komín společně se schodištěm jsou odjakživa považovány za srdce a páteř domu. Přitom komín slouží k odvedení spalin do kouřového hrdla zdroje tepla. Aby vše probíhalo bezpečně, jsou nutné pravidelné revize komínů. V případě zjištění závad je nutné provést jejich opravu či sanaci.

122642-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: archiv redakce

Mezi nejčastější závady komínů, a to starých jednovrstvých, patří netěsnost komínového pláště. Ta následně způsobuje zhoršení komínového tahu a snížení účinnosti spotřebiče. Navíc vede k nebezpečnému průniku spalin do přilehlých prostor. V pořadí druhou nejčastější závadou je prosáknutí či dokonce promočení komínového pláště a jeho narušení dehtem.

Při sanaci takto poškozeného komína je nejdůležitější odstranit příčinu takovéhoto poškození. V tomto případě to může být špatná kvalita paliva anebo nesprávná funkce spotřebiče paliv. Bez odstranění příčiny závady by oprava neměla žádný význam.

Před samotnou rekonstrukcí komína by jej měl prohlédnout odborník. Ten by měl přesně určit, způsob rekonstrukce, případně typ komínové vložky, která má být v daném případě použita. Dále odborník stanoví výpočtem velikost komínového průduchu. Ta je důležitá pro bezpečný odvod spalin do ovzduší a také zabezpečí hospodárnost provozu připojeného spotřebiče paliv. Jestliže jste svěřili tuto rekonstrukci specializované firmě, ta by vám měla poskytnout záruku pět i více let.

Nejjednodušším a také nejspolehlivějším způsobem rekonstrukce jednovrstvého komína je jeho vyvložkování komínovou vložkou. Tak se vytvoří komín vícevrstvý.  Pro připojení spotřebičů na kapalná a plynná paliva je tato možnost rekonstrukce jediná. Pro spotřebiče na paliva tuhá, je tento typ rekonstrukce přinejmenším velmi vhodný. Jelikož vložkováním se průduch komína zmenší, je takováto rekonstrukce podmíněna dostatečnou velikostí stávajícího komínového průduchu. Pokud je stávající průřez komínového průduchu nedostačující, je potřeba jej zvětšit, například frézováním.

Správná volba materiálu komínové vložky je při rekonstrukci nejdůležitější. Z pohledu použití jsou nejuniverzálnější keramické komínové vložky. Jsou totiž použitelné pro všechny druhy paliv. Dají se však použít i komínové vložky kovové – pevné nebo ohebné. ČSN 73 4201 tabulkou v příloze A určuje kvalitu materiálu pro kovové komínové vložky. Keramické vložky nepodléhají korozi, a tak jsou z hlediska životnosti výhodnější. Na trh se však již dostávají i netradiční materiály, patří mezi ně pevné a ohebné komínové vložky z plastu a z kompozitního materiálu. Ty z plastických hmot disponují vysokou odolností vůči kondenzátům spalin.

Oprava komína vyžaduje důsledný postup, navíc je nutné přihlížet při ní na celkovou míru poškození konstrukce. Oprava pláště komínového tělesa zahrnuje odstranění omítky komínového zdiva a vyškrabání spár ve zdivu do hloubky 3 cm. Poté se komínové zdivo omítne znovu, a to jakostní omítkou, která po zatvrdnutí nesmí vytvořit trhlinky. Zde nacházejí své využití malty s plastifikátory anebo vyztužení maltové vrstvy rabicovým pletivem.

Mějte na paměti, že za stav komínů je zodpovědný majitel objektu a za bezpečný provoz spotřebiče odpovídá jeho uživatel. Na komín tudíž nelze pohlížet jako na bezúdržbové zařízení.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: chimney-duct.com, finedesignlandscaping.com, highschimney.com, structuretech1.com, scarlettchimney.com, 100acrewoodhouse.com, calderlead.co.uk, d.lib.ncsu.edu, chimneyresource.com, diyreviews.net, fireplacevillage.net, highschimney.com, lindbjergchimney.com, raleighroofcontractor.blogspot.com

26.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist