Komfortní koupelna s vanou uprostřed místnosti

Při plánování obytného interiéru se velmi často počítá s koupelnou jako s místností, na kterou bude potřeba cca 3 m čtvereční. Pokud je součástí koupelny také toaleta, bývá zmíněný prostor o cca 1m čtvereční větší atp. Současná proměna životního sebou ale přináší „nové“ vnímání koupelny, která tak přestává být čistě jen účelovou místností pro vykonávání každodenní hygieny a stává se místností obytnou s mnohem větší užitnou plochou. Odpovídá tomu i nabídka výrobců sanitární keramiky, která je stále bohatší na vany určené k zabudování do volného prostoru, tedy nikoli tzv. ke zdi či do rohu.

118190-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Aby bylo vůbec možné umístit vanu tzv. do prostoru, a pomiňme nyní vhodnost či nevhodnost konkrétní vany, je pochopitelně nutné mít dostatek místa. Pro snazší ilustraci potřebného místa si můžeme pomoci jednoduchým výpočtem. Průměrnou velikost vany uvažujme 2x1m, tedy 2m2 .

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie van

Minimální manipulační prostor okolo každého zařizovacího předmětu by měl být alespoň 0,8 m. Vana se svým nejbližším okolím tedy zabere 3,6 x 2,6 m, celkem 9,4 m2. V koupelně ale musí být rovněž umístěné umyvadlo a koupelnový nábytek. Pokud tedy prostor 3,6 x 2,6 m zvětšíme v šíři či délce alespoň o 1,5 m dostaneme přibližnou velikost koupelny, v níž je již možné umísti vanu do prostoru a to např. do středu místnosti. Jinými slovy, je potřeba mít k dispozici alespoň 12 – 15 m2. Jak ukazuje jeden z obrázků, existují i prostorově úsporná a přesto svým způsobem již velkorysá řešení koupelny.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Komfortní řešení a koupelna jako obytný prostor

Koupelna není plošně chápána jako obytná místnost. Současný životní styl, který tempo doby neustále zvyšuje až na stěží udržitelnou míru, ale přináší i v oblasti bydlení přirozeně vyšší nároky na relaxaci a plnohodnotné využívání času. S tím pochopitelně souvisí i změna pohledu na funkci koupelny. Stačí si prohlédnout katalogy výrobců a zájemce objeví celou řadu koupelnových setů, či jednotlivých van, které operují s rozšířenou funkcí a nabízejí i něco víc, než jen prostředí pro každodenní hygienu. Koupelny jsou v podstatě malé soukromé lázně, kde unavené tělo načerpává, nebo může načerpávat ztracenou energii. Konec konců, celá řada ergonomů a odborníků na bydlení z řad vyloženě akademických, vnímá koupelnu jako poslední prostor v obytném interiéru, který má před sebou ještě bouřlivý vývoj.

Se zmiňovaným trendem „ergonomie odpočinku a relaxace“ souvisí přirozeně také tvarování van. Zejména vany určené k volnému umístění v prostoru a tedy vany předjímající komfortní, relaxační užívání koupelny, bývají tvarovány způsobem, který co nejdokonaleji kopíruje lidské tělo. Nabízejí tak relativně ideální spočinutí trupu a v přeneseném slova smyslu zbavují člověka odpovědnosti za jeho pevné tržení. Dokonalé tvarování umožňuje používání stále častějšího materiálu van, tedy akrylátu. Součástí nabídky výrobců bývají obvykle i různě tvarované podhlavníky pro optimální držení, respektive volné spočinutí hlavy a tím problematické krční páteře.

Instalace

Instalace vany umístěné v prostoru je analogická instalaci běžné vany určené k zabudování. I zde je potřeba počítat s napojením vody a odpadu. Vodovodní a odpadní trakt je tu ale veden pod podlahou a potřebuje minimální spád, čímž nárokuje buďto hlubší zapuštění. V bytech, kde s takovýmto řešením nebylo počítáno dojde tedy k navýšení podlahy, čímž se snižuje světlá výška koupelny. Navýšení se může pohybovat okolo 3 cm. V koupelnách panelových či činžovních domů z 50 let a v mladších, kde je světlá výška 250 cm, je každé navýšení podlahy znát. Tyto problémy ale budou řešit zřejmě vzrostlejší jedinci, nikoliv uživatelé mající průměrnou výšku okolo 185 cm. Instalaci je dobré svěřit odborné firmě, respektive, nadstandardní zboží, mezi něž vany do prostoru rozhodně patří, je standardně dodáváno i s montáží.

K problematice instalace je potřeba také zmínit existenci van, které jsou určeny pro umístění do prostoru a zároveň pro zapuštění do podlahy. Uživatel tak přichází k vaně po podlaze koupelny jako po břehu a vstupuje do ní jako do jezera či řeky. V takovém případě ale umístění vany ovlivní celkovou stavebně provozní koncepci domu.

Příslušenství

K uvedeným vanám jsou nabízeny nejen zmiňované podhlavníky, ale i množství dalších doplňků zvyšující maximálním způsobem komfort jejich užívání. Vedle již běžných vířivých a masážních systému může být vana opatřena také Hi – fi komponenty s reproduktory umístěnými pod předpokládanou hladinou. Koupající se tak bude vystaven tlaku akustických vln, jejichž působení má rekondiční charakter. V  podstatě se tu jedná o zvláštní formu prastaré muzikoterapie. Někteří výrobci, např. Albatros, nabízí pak celé tzv. Biosystémy, poskytující veškerou myslitelnou péči od masáží, přes muzikoterapii, aromaterapii až ke stimulaci centrálního nervového systému pomocí světel působících nad hladinou i pod ní. Biosystémy zmiňujeme jen pro informaci, jejich pořizovací cena se pohybuje, okolo 300 000Kč.

Cena

Celá koncepce koupelny uvažující dostatečný prostor pro volné umístění vany je finančně náročnější, něž vytvoření té tzv. běžné koupelny. Vany k volnému umístění jsou přirozeně více tzv. na očích a stávají se hlavním nositelem pohledové kvality koupelny. S tím souvisí nároky na design, který se také promítá v podobě vyšší ceny. Vany jsou v podstatě obložené krycími panely ze všech čtyř stran, což v případě vany k zabudování ke stěně nebo do rohu není nutné. Např. jeden z nejvýznamnějších výrobců sanitární keramiky, firma Ideal Standard např. nabízí akrylátové vany do prostoru v cenových hladinách okolo 120 000Kč a tuto cenu je možné chápat jako běžnou. Pravděpodobně nejlevnější vany určené k instalaci do prostoru nabízí česká společnost Polysan a to v cenách již cca od 40 000Kč.

Karel Tobiášek

Foto: archiv autora, Polysan, Ideal Standard, Teiko, Ravak

15.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist