Komfortní koupelna je…

…taková, kde je teplo od podlahy? Určitě ano. Je to logické, neboť v koupelně se většinou pohybujeme nazí a stejně tak bez obuvi a zároveň platí, že velká část koupelen má z praktických důvodů na podlaze keramickou dlažbu. A ta může být sebekrásnější, ale vždy studí. Takže možná je podlahové vytápění inspirací pro příští zimu?

127397-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Komfort má mnoho tváří a jedna z nich je jistě tepelná pohoda. Platí to zejména o prostředí, které je samo o sobe choulostivé či intimní. A takovým prostředím koupelna jistě je. Vytápění koupelny je pak téma samo pro sebe a většinou se řeší pomocí vytápěcích „žebříků“, které jednak mohou fungovat v roli zdroje tepla a pak také slouží pro sušení ručníků.

Ať už uživatel zvolí jakoukoliv vytápěcí technologii, bude zdrojem tepla v 99%  elektřina a nebo plyn. Stejné to je i v případě podlahového vytápění.

Elektřinu a nebo plyn?

Zejména v rámci poměrně malé vytápěné podlahové plochy v koupelně, je takové rozhodnutí docela problematické. V rámci provozních nákladů je přibližně o 20 % levnější plynové vytápění. V rámci pořizovacích nákladů je ale výrazně levnější naopak elektrické vytápění, jehož zásadní předností je také bezproblémová instalace. Koupelna se nemusí nikterak“bourat“.

Plynové vytápění, používající jako topné médium teplou vodu, je potřeba napojit na kotel, ten je nutné někam umístit a napojit do plynové sítě. Vinuté potrubí se pak musí zasekat do podlahy a nebo se o jeho výšku zvýší podlaha a sníží se tedy světlá výška místnosti. Je to stavební zásah. Odměnou bude zmiňovaná nižší cena za dodávané teplo.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Elektrické vytápění je o uvedenou částku dražší, ale jeho instalaci je možné provést během několika minut, tedy pokud se použijí topné fólie. Fólie, většinou ve výšce (tloušťce 3-5mm) se obyčejně rozvine na podlahu a přes ní se pak položí podlahová krytina. Koupelna bude mít tedy nižší strop o výšku podlahové krytina + 3-5mm. Pořizovací náklady jsou cca poloviční a nižší, než v případě plynového vytápění a instalace je ve srovnání s plynovým vytápěním nesrovnatelně snadnější. Daní za tento komfort je ale o 20% vyšší cena dodávky tepla do koupelny.

Další informace a inspirace ze světa koupelny ve článku Máte hodně peněz? Zveme vás do výstřední koupelny
Red.
Foto Devi, Fenix, topin-stavo.cz

1.2.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist