Komfortní inspirace pro vaše bydlení

Inspirovat se je možné různými způsoby. Je možné navštívit zámek, přinést si sebou domu atmosféru jednotlivých jeho pokojů a přitom není nutné začít toužit po stejně velkorysém obydlí. Stačí se např. jen zamyslet nad tím, jestli styl právě takového či jiného domu je tím pravým stylem pro vás. Zveme vás na návštěvu do minimalistické vily Orb House, která je více než komfortní. Ale posuďte samy, inspirací nabízí více než dost.

Nebývá zvykem, aby domy měly svá jména, ale právě tento dům je natolik výjimečný, že si jméno zaslouží. Nachází se v klidné čtvrti Melbourne a jeho tvůrcem je australský architekt Bojan Simic, který ho pokřtil jednoduše „Orb House“.

Inspirace pro vaše bydlení: otevřený prostor

Na první pohled je zřejmé, že dům vychází ve své koncepci z tradice minimalistického slohu, který stále zůstává jedním z hlavních proudů současné architektury. Jeho výrazným prvkem je čelní prosklená stěna nabízející z ulice pohled do interiéru a na schodiště. Podobným způsobem je „obnažován“ vnitřek domu i ze svého vnitřního traktu, který pohledově zpřístupňuje také jídelnu, obývací pokoj i navazující kuchyň.

TIP: pokud zvažujete stavbu rodinného domu a pokud vás něco takového zaujalo, pak si všimněte, že z ulice se sice nabízí pohled do soukromí obyvatelů, ale jen na schodiště a přilehlé komunikační prostory typu chodba či předsíň. Ostatní části domu zůstávají očím nezvaných hostů skryté a ukazují se jen těm, kteří se nacházejí ve vnitřním či dvorním traktu této obytné budovy.

Inspirace pro vaše bydlení: bazén jako estetický prvek

Dalším charakteristickým momentem je přítomnost bazénu. Bazén pochopitelně slouží ke koupání a nabízí díky své délce už i poměrně dostatečný prostor pro plavání, ale stejně tak je jeho klidná a nezčeřená hladina chápána jako estetický prvek, který harmonicky ladí se skleněnými plochami a zdmi domu.

TIP: za pozornost stojí bazén nejen pro svou roli estetického objektu, ale také pro své rozměry. Není to bazén nikterak velkorysý, ve vnitřním traktu domu není tolik místa, ale architekt vyšel vstříc potřebám uživatelů a navrhl bazén sice úzký, ale o to více dlouhý tak, aby sice nezabíral tolik místa, ale aby v něm bylo možné plavat.

Inspirace pro vaše bydlení: méně bývá více
Neméně zajímavým je také interiér Orb House. I přesto, že zde není nutné šetřit prostorem, je jeho vybavení velmi úsporné a to právě proto, aby vynikla jeho velkorysost. Jednotlivé místnosti na sebe volně navazují a nejsou odděleny klasickými příčkami a dveřmi. Tím se dojem komfortu a neomezeného místa k pohybu ještě více umocňuje.

Velká fotogalerie moderních interiérů

TIP: něco podobného můžete aplikovat i v malé garsoniéře. Stačí se jen zamyslet, jestli není možné zredukovat počet nábytku a všech ostatních zařizovacích předmětů a prostor více „uprázdnit“ a získat tak potřebné metry a centimetry prostoru. Zajímavým způsobem je pak např. použití multifunkčního nábytku typu rozkládací gauč a nebo kuchyňská linka, jenž je z jedné strany součástí pracovního prostoru kuchyně a ze strany druhé slouží jako barový pult. Přesně takové řešení je uplatněno právě v Orb House.

Další inspirace ve článku Exkluzivní byt v Paříži. Pojďte na návštěvu.

Chcete dát svému bytu šmrnc? Poraďte se s odborníkem na design interiéru!

Red.
foto conteporist.com

29.3.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist