Komfortní dům v sousedství Machu Picchu!

Ve státě Peru bychom dodnes našli zbytky mýty opředené kultury Inků, ale stejně tak je možné se inspirovat tamější zcela moderní architekturou. Pojďte se podívat, jaké to je, když se bydlí na úpatí velehor, několik málo kilometrů od bájného Machu Picchu.

Peruánský architekt Juan Carlos Doblado postavil jednu z nejvýraznějších moderních budov na území Peru. Dal jí poněkud lakonický název „Dům v Andách“. Rodinný dům opravdu stojí na takřka nekonečné pláni přímo před skalnatým úpatím And a obklopuje ho majestátné ticho velehor. Pokud bychom se vydali po klikaté a strmé stezce směrem na sever, došli bychom za necelé dvě hodiny na území, kde kdysi stávalo legendární město Inků Machu Picchu. Dům Juana Carlose je ale zcela moderní stavbou, která si v ničem nezadá se standardy evropské architektury a nabízí maximální komfort odpovídající požadavkům současného městského života.

Komfortní dům kousek od Machu Picchu

Dům v Andách je výjimečný hned z několika důvodů. Protože stojí na samotně, kde není možnost napojit se na elektrickou síť ani kanalizaci, tak musí být zcela samostatný. Pomocí tepelného výměníku a kotle na biopaliva si vyrábí potřebou elektrickou energie a vodu získává z vlastní studny. Biologický odpad je ukládán hluboko pod zem a plasty se odváží autem do několik desítek kilometrů vzdálené vesnice.

Největší hodnotou domu je ale jeho vlastní okolí, které je tvořeno rozlehlou plání a úpatím zmiňovaných velehor. Vládne zde absolutní ticho rušené pouze větrem a nebo šuměním křídel ptáků. Architekt Juan Carlos Doblado si je velmi dobře vědom toho, že kvalita bydlení je podle okřídleného rčení daná z jedné poloviny kvalitou samotného domu či bytu a z druhé poloviny pak jeho okolím. Představte si pohodlnou vilu s deseti místnostmi postavenou v těsné blízkosti dálnice. Bude se vám tam příjemně žít? A nebo byste si raději vybrali méně komfortní dům, ale v sousedství tichého parku na břehu řeky? Pokud vás lákají prastaré příběhy o vyspělé kultuře Inků, pak jistě oceníte záměr Juana Carlose Doblado a pochopíte, proč několik let usilovat o možnost postavit svůj Dům v Andách právě tam, kde stojí, tedy v krajině opředené tajemstvím v blízkosti Machu Picchu.

Prohlédněte si fotografie pod článkem a všimněte si, jak je dům otevřený směrem ke svému okolí. Velké okenní plochy dovolují podlehnout dojmu, že obývací pokoj nebo ložnice končí až tam, kam oko dohlédne.

TIP: Pokud uvažujete o svatbě rodinného domu, zvažujte velmi pečlivě, jakým směrem budete mít výhled z oken. Pohled z ložnice na koruny stromů je jistě mnohem příjemnější, než pohled na nevzhledný dům souseda nebo na šedou příjezdovou cestu.

Red.
Foto: contemporist.com

14.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist