Komfort? Problémy s mobilitou? A znáte vlastně sprchové toalety?

Zařízení koupelnového prostoru a toalety bývá vedeno v prvé řadě opodstatněnou potřebou vybudování funkčního, hygienického a následně i např. pohledově atraktivního prostředí. Parametry sociálního zařízení v každém obytném i jiném interiéru by měly přirozeně odpovídat potřebám jeho předpokládaného uživatele a tím mohou být také osoby se sníženou nebo problematickou mobilitou.

Odpovídající hygienická péče, a to i ve smyslu péče, kterou poskytuje vybavení koupelny či toalety, patří do skupiny potřeb, jejichž uspokojování je samozřejmostí a její případná absence či problematičnost se pak dotýká člověka na velmi citlivém místě. Stačí vlastně zmínit pojmy, jakými jsou intimita či důstojnost.

Vybavení toalety je přitom dnes možné bez problémů vybírat a uzpůsobit tak, aby vyhovovalo i v úvodu zmíněným osobám s nějak problematickou mobilitou. Na trhu jsou i vysoce komfortní sprchové toalety, stejně jako řada doplňků, které užívání toalety zásadním způsobem usnadní.

Velká inspirativní galerie sprchových koutů

Sprchové toalety

Tato zařízení patří do kategorie nadstandardního zboží a dle výbavy se cena sprchové toalety pohybuje cca od 40 – 100 000 Kč. V současné době je trhu i nový model „Balena 6000“ firmy Geberit, která je v tomto segmentu u nás dominantní.

Moderní toalety – velká fotogalerie

Sprchová toaleta spojuje funkce toalety a bidetu a nabízí možnost pohodlného ovládání všech funkcí pomocí integrovaných tlačítek nebo dálkového ovladače. Užívání toalety předpokládá pouze posazení se uživatele a veškeré další úkony spojené s výkonem potřeby není třeba podporovat změnou polohy. Toaleta je vybavena rameny se sprchou a fénem, která se správný okamžik vysunou z těla toalety (mohou být integrována v tělese prkýnka určeného jako nástavec na běžnou záchodovou mísu), vodou uživatele očistí, teplým vzduchem osuší a zpět se zasunou. Toaleta splachuje a čistí se sama. Míra exklusivity je zde daná možností ovlivňovat teplotu a tlak ošetřujícího proudu vzduchu a vody. Některé modely jsou vybaveny „lady sprchou“ pro intimní dámskou hygienu.

Sprchové toalety ocení ve jménu vysokého komfortu i zcela bezproblémové mobilní uživatelé. Hygiena realizovaná vodou a teplým vzduchem se doporučuje i osobám s vnějším onemocněním konečníku (např. hemeroidy).

Sprchové toalety se instalují stejným způsobem, jako toalety běžné, vyžadují pouze připojení k elektrické síti.

Doplňky

Budování koupelen a toalet pro osoby se sníženou či problematickou mobilitou, a platí to zejména pro osoby upoutané na invalidní vozík, ošetřuje vyhláška č. 369 Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 10. 10. 2001. Její dodržování je závazné zejména pro stavební firmy. Soukromá osoba upravující např. toaletu či koupelnu pro svého již imobilního spolubydlícího má pochopitelně možnost adaptovat kritické prostředí podle vlastní úvahy. Existují firmy, které se přímo specializují na prodej a montáž různých madel, rukojetí atp., které sociální vybavení bytu zpřístupní např. zmíněnému vozíčkáři. Namátkou jsme pomocí klíčového slovy „bezbariérové toalety“ vybrali na internetu společnost Hlaváč Petr – údržba domovního a bytového fondu.

 

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Geberit a Hlaváč Petr – údržba domovního a bytového fondu

7.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist