Jak kombinovat vzory v interiérech

Přemýšleli jste někdy o tom, že ozvláštnit svůj domov můžete nejen pomocí designových dekorací, ale třeba i vhodným kombinováním vzorů? Schopnost kombinovat různé, zdánlivě nesouladné vzory v jednom prostoru skutečně otevírá mnoho možností a usnadňuje vytvoření originálního a zajímavého celku. To se týká jak malých změn souvisejících s příchodem nové sezony nebo svátků až po velkou interiérovou revoluci, která je výsledkem renovace nebo přemístění nábytku. Pomůžeme vám proniknout do tajemství, které v sobě kombinování vzorů skrývá. Můžete si tak vytvořit jedinečný interiér, který se stane odrazem vaší osobnosti.

15bonami29803233608_3066184dcb_o-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Bonami

Základem úspěchu je definice stylu či barvy

Stejně jako móda, tak ani interiérový design nemá rád nudu, a proto trend kombinování různých vzorů a motivů získává na popularitě nejen na předváděcích molech, ale i v ulicích a v našich domech či bytech. Pruhy, tečky, geometrické obrazce či motivy z různých světů se setkávají na látkách, tapetách a dalších doplňcích, které vytvářejí zajímavé kompozice a přinášejí neokoukaný a těžko definovatelný styl.

Co tedy vzájemně kombinovat, aby výsledný efekt překvapil svěžestí a kreativitou, aniž by byla intenzita vzorů a barev nevkusná?

Odpověď je jednoduchá. Především přesně definujte svůj oblíbený styl, téma nebo barvu, které budou dominovat vašemu interiéru. Další etapa, tj. výběr konkrétních vzorů, už bude jen zábavnou hrou.

Uvědomte si, co milujete

Bez ohledu na to, zda plánujete vybavit nový byt, nebo chcete jen provést pár změn v již zařízeném pokoji, stojí zato definovat předem přesně styl, který se vám nejvíc líbí. Milujete boho, minimalismus, retro, orient? Určete si, co z toho vám vyhovuje a nezapomeňte přitom vzít v úvahu vzhled nábytku, podlahy a osvětlení. Díky tomu zúžíte vyhledávací pole a nedojde k nevkusnému faux-pas.

Vyberte si ústřední motiv

Pokud se nemůžete rozhodnout pro určitý styl nebo se vám nelíbí běžná řešení a hledáte svůj vlastní způsob vyjádření, zkuste najít nějaké své oblíbené téma. Může to být třeba příroda, tvary listů, předmět symbolizující nějaký interiérový styl nebo jen obyčejný vzor, např. fleky, puntíky, pruhy.

A podle toho pak vybírejte dekorativní prvky s tímto motivem. Může být na nich vyobrazen (například na tapetách, závěsech či polštářích) nebo mohou mít příslušný tvar (miska ve tvaru listu). Je v podstatě jedno, jestli se bude jednat o listy, sukulenty, zvířecí kůže, námořní symboly, růže nebo tulipány – každá volba, která se vám líbí, je dobrá.

Využijte barevnou paletu

Zajímavým řešením je vybírat vzory textilií a tapet na základě barevného klíče, kdy vzory a textury vytvářejí dojem hloubky. Bez ohledu na to, zda se zaměřujete na kontrasty (např. červená a černá) či upřednostníte jednu barvu v různých odstínech a sytosti (odstíny žluté či šedé), výsledek určitě nebude nudný a monotónní. Vždyť i ti nejlepší stylisté používají barevný klíč k vytvoření náladových aranžmá.

Stačí výrazný prvek

Kombinací vzorů v interiéru docílíte rychle a snadno změny. A není ani pokaždé nutné se pouštět do odvážných experimentů. Můžete využít velmi jednoduchý způsob a do pokoje přidat jeden výrazný prvek. Ať již jde o polštář s výrazným dekorem přivezený z dovolené, skleněnou mísu s oblíbeným motivem, nebo zajímavě tvarovanou designovou vázu, kterou jste dostali od milovaného člověka. Získáte tak motiv, vzor, který kontrastuje s okolním prostředím. Dál už pak záleží jen na vás, zda přidáte ještě několik méně nápadných, ale podobných prvků, nebo zda necháte působit jen ten jediný v roli solitéru.

20.5.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist