Kolo v malém bytě? Pověste ho „na hřebík“

Úmorná vedra skončila a cyklistická sezóna je v plném proudu. Zapálení cyklisté, jejichž byt není z největších, řeší otázku každodenního uložení svého kola. Nejste hrdým vlastníkem sklepa, nebo tam jen zarytě odmítáte uložit svůj poklad? V pořádku. Nabízíme několik jednoduchých tipů na zavěšení kola v malém bytě.

Nejdříve je potřeba promyslet na jaký stavební materiál chcete kolo připevnit. Je jasné, že překližkové přemostění nebude právě ideálním řešením. Ukotvení držáků ve zdi či ve stropě musí být velmi pevné a kvalitní, zavěšené kolo vytváří velký tah a háky se často vyviklávají. Mějte přitom na paměti, že okolí stěny dostane zabrat, a to si ani nemusíme libovat v rozbahněných okreskách. S tímto problémem by se měl snadno vypořádat otíratelný nátěr. Dále zvažte způsoby zavěšení, cenově se téměř vždy vejdete do tří stovek.

Zavěšení za přední nebo zadní kolo

Držák je umístěn přímo pod stropem a bicykl visí kolmo ke stěně. To se skvěle hodí pro uskladnění více kol vedle sebe. Uskladňování ale vyžaduje dost velkou sílu. Vhodné jako vzpěračský trénink, nicméně křehká žena se pro tento způsob asi příliš nenadchne.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Zavěšení za rám

Kolo v držáku visí ve vodorovné poloze za horní část rámu. Výhodou je, že tímto způsobem můžeme bicykl umístit jen pár centimetrů nad zem. Odpadá tím vzpěračská fáze a manipulaci tak zvládnou i subtilnější postavy. Zakoupením sady, kdy po odejmutí kola sklopíte háky, předejdete poranění dalšího člena domácnosti.

Zavěšení za pedál

Kolo je uchyceno za pedál a pneumatikami se opírá o stěnu. Oproti rámovému zavěšení, které zabere větší plochu stěny, se kolo zavěsí horizontálně a ušetří nám tak spoustu prostoru.

Kladkový držák

Jestliže jste majitelem bytu s vysokými stropy, bude pro vás ideálním řešením. Do stropu se připevní kolejnice s kolečky, do kterých se provleče kladka s úchytnými háčky. Kolo se ve vodorovné poloze vytáhne nahoru za řídítka a sedlo. Nahoře se pomocí zamykacího systému pevně uchytí. Manipulace s kladkou je snadná a nevyžaduje příliš mnoho síly.

Pokud nepatříte do skupiny zapálených nadšenců, kteří zarputile mrznou i mimo cyklistickou sezónu, nabízí se další zajímavé řešení: uskladnit kolo u cykloprodejce. Zimní uložení kola včetně servisu přijde přibližně na 300 Kč měsíčně.  Služba se však vztahuje pouze na kola zakoupená u prodejce.

Ivana Karasová
Foto: boligmagasinet.dk, heimwerker-basar.de, mtb-news.de, pedalsport.cz

10.9.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist