Kolik jste zaplatili v zimě za teplo? Nejde to levněji?

Stavební sezóna je v plném proudu a jaro, podobně jako léto, je ideálním obdobím pro zamyšlení se nad používaným způsobem vytápění. Možná to jde lépe a hlavně levněji. Zvažte např. spojit ekonomické vytápění s pohodou posezení u krbu. A jak na to?

125183-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Odpověď je jednoduchá. Mluvíme o stále populárnějších krbových vložkách a s tím spojených teplovzdušných rozvodech. I zručným domácím kutilům se ale nedoporučuje, aby se do stavby krbu pouštěli takříkajíc na vlastní pěst. Chce to nejen fortel, ale bohužel i znalost celé řady norem a nutných povolení. Zaměřte se spíše na to, jak má váš krb vypadat a nechte si už teď udělat návrh ve 3D a také tepelný audit.

Levné a pohodové

Vytápění pomocí krbu, respektive pomocí krbové vložky a navazujících teplovzdušných rozvodů, dokáže snížit náklady až o 30 % oproti průměrným výdajům spojených se všemi ostatními způsoby vytápění. Ne pro každého ale bude úspora opravdu takto výrazná a proto je dobré volit takovou firmu, která je schopná udělat také tepelný audit. Z toho se dozvíte to, co potřebujete. A nebo si můžete pomoci sami. Sečtěte si všechny složenky za teplo, vezměte si výkres nebo plány vašeho domu či bytu a navštivte nějakou renomovanou firmu, která se stavbou krbů zabývá. Pomocí těchot údajů se dá zjistit mnoho. Zkuste např. Steko, Semaco či České krby.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Alfou a omegou je komín

Ušetřete si cestu a pamatujte, že zásadní a bezpodmínečná je přítomnost komínu. Jde o to, abyste věděli, kde komín je, respektive, abyste měli plány té části budovy, ve které se komín nachází. Toto budou první informace, které po vás v „krbařské“ firmě budou chtít.

Nezapomeňte také na to, že v místnostech menších než cca 14 m2 se krby nedělají, nedoporučují.
Karel Holý
Foto Steko, Semaco, České krby
18.4.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist