Koktejly a rum co není rumem

Léto je spojeno s dobou dovolených, má příchuť konečně dosaženého nic nedělání a s tím je také spojena celá řada aktivit přes zbytek roku poněkud opomíjených. Ochlazení v horkém dni a posezení s přáteli. Příjemné a opojné chutě a vůně a k tomu také trochu vzrušení. To vše je o jednom a tom samém, tedy o koktejlech či míchaných nápojích. A je libo s rumem? S vodkou? Nebo raději domácí klasiku od Jelínka?

134850-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Koktejly jsou schopny zpříjemnit užívání kýženého volna, stejně jako mohou člověka osvěžit (ale i udolat) přes den i v noci. Nemusí být zákonitě alkoholické, ale zbavujeme je tak schopnosti euforizovat a omezujeme výběr možných chutí.

Tuzemská tradice – třikrát koktejl s Rudolfem Jelínkem

Mezi naše přední a tradiční výrobce destilátů patří určitě Rudolf Jelínek. Nabízí na trhu tolik postrádané jadřincové destiláty a na jakost jeho produktů se dá spolehnout. Jelínek má i své vlastní recepty na složení míchaných nápojů a používá pro ně často poetická či nezvyklá jména.

Valašká noc

vznikne opravdu banálním smícháním 4cl griotky Jelínek a15cl původní (ne light) Coca Coly.

Šašek a královna je zajímavý a originální koktejl s větším obsahem alkoholu. Vznikne smícháním 2cl ginu Jelínek, 2cl fernet Jelínek a 15 cl toniku. Záleží i na kvalitě toniku a tak je dobré použít značkový tonik, např. Kinley nebo Indian Water.

Jelínkův úsměv je pak vyloženě letní koktejl, k jehož přípravě budeme potřebovat shaker, ve kterém smícháme: 4cl ginu Jelínek, 1cl grenadiny, 1cl vymačkané citronové šťávy a 15cl grapefruitového juice, nejlépe opět vymačkaného z čerstvého ovoce.

Velká letní fotogalerie

3x klasika a rum, který není rumem

Pod pojmem rum se většině vybaví tzv. tuzemský rum, čili alternativa za tradiční rum získávaný z vybrané rumové třtiny. Náš tuzemský rum sice nese na etiketě obrázek plachetnice evokující vzdálený Karibik jako oblast, ze které se rum do Evropy začal dovážet, ale jinak s rumem nemá nic společného. Vyrábí se z brambor a koncem devatenáctého století byl náhražkou za nedostupný a drahý „rum z Karibiku“. Po vstupu ČR do EU se také z názvu „tuzemský rum“ muselo vypustit ono slovo „rum“, neboť bylo zavádějící. Mezi neznámější a populární značky rumu patří jistě kubánský Havana Club. Tento rum se těší oblibě také u barmanů pro svou vysokou kvalitu. Zraje v dubových sudech nimimálně 18 měsíců. Nejstarší a již skutečně tmavé rumy pak zrají až sedm let. Do koktejlů se dává nejčastěji rum bílý, tedy zhruba jeden a půl roku starý.

Pina colada
6cl Havana Club
2cl kokosového sirupu
4cl smetany
10cl ananasového džusu
Cuba libre!
4cl Havana Club bílí nebo tříletý rum nazlátlé barvy Havana Club Anejo Especial
15 cl coly a zástřik limetovým sirupem
Daiquri (budeme potřebovat shaker)
5cl Havana Club
2cl limetové šťávy
1cl cukrového sirupu
Čistá vodka po půlnoci a nad ránem
Vodka se těší v ČR stále velké oblibě. Mezi profesionály je respektována v prvé řadě Absolut vodka a vodka Finlandia. Absolut má silnější marketingovou kampaň a otevírá celou řadu koktejlových barů, kde se přirozeně pije hlavně vodka. Některé koktejly jsou vysoce alkoholické a na jeden díl čisté vodky se dává stejné množství nealkoholické přísady (Absolut Cocktail). Lépe je tedy takové nápoje pít až na konci programu.
Vodka je skutečně „absolutně“ čistý alkohol, bez přísad, bez ničeho. Ideální je zcela mražená. Vyrábí se z ječmene a v současné době se v Bruselu podle deníku Právo vede spot o tom, zdali je možné vodku pálit i z vinného hroznu a nebo třeba jahod. My se ale raději budeme držet vodky tradiční. Dobrou chuť
Absolut Cocktail
5 cl Absolut Vodky
5 cl grapefruitového džusu
střik grenadiny
Ozdobíme koktejlovou třešní.

 

Absolut Testa Rossa

6 cl Absolut Vodky
2 cl Campari
15 cl toniku
Absolut Colada (budeme potřebovat shaker)
1/6 Absolut Vodky
1/6 kokosového likéru
4/6 ananasového džusu
Petr Haas

Foto www.koktejly.cz / Rudolf Jelínek, Havana Club a Absolut country of Sweden Vodka & Logo

8.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist