Ashera je nejdražší kočka na světě

Která je nejdražší kočka na světě? Kočku plemene Ashera si může dovolit opravdu jen někdo. Je ale natolik krásná a majestátní, že se ani moc nedivíme, že její cena šplhá do šestimístných cifer. Seznamte se s „Asherkou“, nevětší a nejdražší kočkou na světě.

ashera-neni-zadny-drobecek-dospely-samec-muze-vazit-az-15-kg-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Ashera není žádný drobeček, dospělý samec může vážit až 15 kg

Nejdražší kočka na světě

Proč je nejdražší kočkou na světě? Historie koček plemene Asher má svůj počátek v roce 2006, kdy v americké genetické laboratoři jistý Angličan Simon Brodie nechal nakřížit kočku bengálskou, domácí a divokého servala. Výsledek vám dozajista vyrazí dech. Kočky tohoto druhu jsou považovány za jedny z největších na světě. Mohou se pochlubit opravdu působivými a možná trochu děsivými rozměry. To je však případ, kdy je vzhled klamný. Tyto kočky jsou velmi milující, rychle se připojují ke svým majitelům a jsou šíleně zamilované do dětí.

Popis

Ashera především láká milovníky koček svým exotickým vzhledem. Její tečkovaná barva, kterou zdědila po ocelotovi i bengálské kočce, půvabná chůze a neuvěřitelná laskavost kočky domácí nemohou způsobit nic jiného než potěšení. Existuje několik poddruhů tohoto plemene – resp. plemeno má pouze čtyři barvy:

  • královská barva, která se objevuje 4× ročně a je rozpoznatelná podle malého množství zlatooranžových skvrn
  • sněhová barva, díky níž kočička vypadá jako belgický tygr
  • hypoalergenní kočky (podle Lifestyle Pets obsahují extrémně málo bílkovin)
  • normální barva se skvrnami

Ashera není tak odtažitá jako jiné kočky. Dovede si sama otevřít dveře a nevadí jí ani chůze na vodítku. Kočky tohoto plemene jsou vytrvalé, fyziky zdatné, ale pohybově velmi ladné. Za charakteristické rysy kočky se považuje malá hlava, připomínající klínovitý tvar, dlouhé a úzké tělo s prodlouženými končetinami. Tělo působí poněkud disproporčně, ale velmi ladně. Uši se stávají širokými u základny a vypadají jako luky, jsou zúžené a zaoblené na koncích. Kočičí oči jsou zlaté nebo jasně zelené.

Ashera je nejdražší kočka na světě, pokud nepočítáme velké kočkovité šelmy. Pokud toužíte po něčem, co připomíná leoparda, tygra nebo levharta a chcete ušetřit, pak je Ashera tou správnou volbou. Krásná a elegantní koťata stojí okolo 12 tisíc dolarů, což je asi 240 tisíc korun, a čekací lhůta je až devět měsíců. Výjimkou není ani vzrostlý jedinec za půl milionu korun. Zájemci se musí smířit s několika ale. Tím první je fakt, že koťátka se nerodí jako na běžícím páse. Ročně se narodí jen zhruba sto koťat a zájemci si na ně počkají třeba i rok. Asheru si lze koupit jen přímo od společnosti Lifestyle Pets. Ta si její genetický původ natolik chrání, že mláďata prodává jen vykastrovaná. Dočkat se tak nových koťátek, nebo si pořídit chovnou stanici, je zatím prakticky nemožné.

Výhodou je, že ačkoliv se jedná o výrazně větší plemeno, než je u koček obvyklé, nepotřebujete žádná povolení, výběh nebo kilogramy masa denně na krmení. Běžná váha dospělých jedinců je zhruba 15 kg, ale přesto nespořádají k obědu půlku krávy. Zvíře není malé, má až 1 m v kohoutku.

Nejde o plemeno, které by bylo náchylné k nemocem, ale na druhou stranu jich na světě není tolik, aby bylo možné získat souhrnnější informace. Felinologické organizace zatím stále plemeno Ashera neuznávají za oficiální. Problém je především v tom, že Ashery je možné zaměnit za kočky Savannah a některé organizace to samozřejmě s úspěchem zkoušejí. Pravou Asheru lze poznat pouze genetickými testy. Odborníci se přou, zda jsou Savannah a Ashera totožné na základě šlechtitelského původu, nebo se jedná o obří podvod. Laik totiž tyto kočky od sebe nemá šanci poznat a na základě toho je možné s plemenem Ashera, potažmo Savannah rozjet byznys, ve kterém se točí obrovské peníze.

25.5.2023 12:26 | autor: Martina Pilzová | zdroj: mazlickoviny.cz, sokujiciplaneta.cz
Více o tématu: kočka ashera

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist