Knihy v interiéru

O tom, že mají knihy v našem životě neodmyslitelné místo a zásadní význam, už se psalo mnohokrát. Již od útlého dětství se seznamujeme s knihami, které nás vzdělávají, inspirují nebo pobaví. Jak ale pro jejich narůstající množství najít místo v interiéru?

Knihy bychom měli ukládat s respektem a je na každém z nás, jaké místo v našem interiéru pro ně připravíme. Řada z nás knihy dělí podle námětu, proto mohou mít některé tituly místo třeba v kuchyni. Máme tím na mysli kuchařky, se kterými by se asi těžko pracovalo někde jinde.

Dalším zajímavým místem pro knihovnu může být průchozí předsíň. To je prostor, který se našemu pohybu nikdy nevyhne a my tak máme svou „chloubu“ stále na očích a navíc ji tak dáváme na odiv všem příchozím. Dalším místem, kde by kniha neměla chybět, je ložnice. Vždyť nejedna knížka již byla odložena těsně před spaním na noční stolek a s mnoha tituly trávíme v ložnici chvíle, kdy se necítíme nejlépe. I tehdy nám dělají společnost.

Knihám je možné věnovat skutečně jen pár centimetrů toho nejnevyužitelnějšího prostoru, ale také se mohou stát absolutní doménou našeho interiéru. V obývacím pokoji se mnohdy stávají nápadnou, vkusnou dekorací. Samozřejmě také záleží na způsobu jejich uložení.

Na trhu je k mání velké množství polic, skříní, ale i prosklených vitrín, které jsou určeny právě knihám. Jsou ale místa, kam se typizovaný nábytek nehodí nebo ani nevejde. V tom případě je skutečně na nás, jak si sami poradíme.

Zajímavým řešením může být kupříkladu podkrovní prostor v obývacím pokoji, v jehož čele působí  knihovna jako dominanta, kterou doplňuje uzavřený úložný prostor na jejím středu. To celé v bílém provedení působí velmi elegantně o to víc, doplníme-li barevné čalounění a okenní textilie. Naopak fádní bílou ložnici můžeme oživit právě skladbou knih, kterým věnujeme rozsáhlou, jinak nevyužitou stěnu. V zajímavě řešené oboustranné polici mohou knížky přepažit velkou místnost.


Velice zajímavě působí knihy v klidném prostředí u krbu, kde většinou jeho stavbou vznikají různé výklenky a nevyužitá místa. „Ušít přesně na míru“ se dá i knihovna do stylu již funkčního obývacího pokoje, jehož nedílnou součástí mají být právě rozsáhlé sbírky kvalitní literatury. Zde se opět snoubí barevná pestrost knih s decentní střídmostí konzervativního stylu dýhovaného nábytku, kterou ještě umocníme, opatříme-li knihovny prosklenými dvířky. Velice zajímavý efekt pak získáme před vitrínami tzv. obrazovým bodovým osvitem, který dodá proskleným skříním výraznou hloubku.

knihytriangle8.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ani kutilským nápadům se meze nekladou. K výrobě originální police mohou inspirovat kupříkladu obyčejné štafle.  A nemusí jít jen o dřevěný materiál.  I  kovový systém s diagonálními policemi obohatí náš obývací pokoj v retro stylu.
S trochou fantazie lze zkrátka vytvořit obdivuhodná dílka.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Autor : Miloslava Vobrubová – interiérová designérka
Foto:sakramentostreet.com,loveeverydaylife.com,visualize.us,inhome.com

17.2.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist