Knihovny a police překypující designem

Když se řekne knihovna, na mysli snad takřka všem vytane zpravidla obraz komody s horní prosklenou částí a několika policemi pro seřazení knih. U police se představa uskrovní na pouhé prkénko, připevněné ke stěně. No, díky bohu, že tomu tak ve skutečnosti absolutně není!

Naopak! Moderní designové knihovny sice vycházejí ze staronových, geometricky strukturovaných tvarů a čistých linií, ale s omšelou a těžkopádnou komodou s prosklenou vitrýnou se to nedá srovnávat.

Retro svou úlohu v aktuálním designovém boomu soudobých knihoven rozhodně má – a ne zrovna malou. Ve velkém se do módy vrací takzvané „book-walls“, tedy police, rozpínající se po celé šířce jedné stěny v interiéru od levého k pravému kraji, a to zpravidla od země až po strop. Členění a dělící prvky se liší v závislosti na vzhledu interiéru a typu knihovny. Faktem ale zůstívá, že tyto staronové typy knihoven vycházejí z konceptu provedení starodávných státních a městských knihoven a v běžném interiéru tak současně dotvářejí celkový vzhled místnosti, ale také fungují jako trendy doplněk.

Roztomilou a současně praktickou nezbytností, která je vcelku potřebná pro tyto celoplošné old school knihovny, jsou bezesporu pojízdné knihovnické schůdky, které mohou být statické, na kolečkách anebo se mohou rovnou posouvat po kolejnicích, zabudovaných přímo v čelních hranách nosných polic, což umožňuje dokonale snadný pohyp od jednoho kraje „knižní stěny“ k druhému, jako v opravdové, staroanglické knihovně.

Designové bydlení: inspirativní fotogalerie

Současný trend však nenechává v pozadí ani modernější kousky, jako například solitérní policové systémy na knihy, například v kruhovém tvaru, které sami o sobě působí velice dekorativním dojmem.  V neposlední řadě jsou tu také maximálně praktické  knihovničky a police, vyznačující se specifickými tvary přesně tak, aby co nejefektivněji zapadly do daného typu interiéru  a dokonale tak šetřily prostor.

Lucie Sýkorová

Foto:  filesluxury.com, home-designing.com, bs2h.com, vangviet.com, home-designing.com, r16.org, tattoodonkey.com

15.11.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist