Knihovny a knihovničky jsou stále aktuální

Současný výběr knih v knihkupectvích je tak velký, že je opravdu z čeho vybírat. A pokud stále patříte mezi ty, kteří by se tištěných knih nevzdali, pak určitě občas řešíte, kde skladovat své nejvěrnější přátele – knihy doma? Samozřejmě v knihovnách, důstojných místech pro ně vyhrazených.

119074-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: archiv redakce

Knihovny dnes bývají běžně součástí jiného nábytku v bytě, například předělovacích stěn, obývacích televizních stěn, ale také samozřejmě solitérními jednotkami, krásnými kousky, na které je radost pohledět. Někdy jen těžko na první pohled poznáte, že se opravdu jedná o knihovnu.

Jako knihovny jistě velmi dobře poslouží skladné hravé regály, které je možno sestavovat různými způsoby. Knihovnu menších rozměrů velmi dobře zastoupí i několik nástěnných polic zavěšených na zdi. Některé policové systémy jsou snadno stohovatelné, případně se dají v pokoji poskládat podle prostorových možností.

I v nábytkové stěně mohou knihy nalézt své místo, třeba i za posuvnými dvířky, ať už prosklenými anebo neprůhlednými. Jinou variantu představují z obou stran otevřené knihovnyregály. Ty mohou stát přímo u stěny místnosti anebo volně v prostoru. Snadno tak vytvoří optický předěl místnosti. Záleží jen na vás, jaké zvolíte, zda dáte přednost strohé účelovosti, nebo dekorativním setům, případně stylové klasice.

Co se materiálů týče, na výrobu knihoven jsou běžně využívány plasty, dřevo, lamino, dýha, kombinace kovu a skla anebo masiv. Výběr je pestrý a čas prověří kvalitu tohoto kusu nábytku.

knihovny-a-knihovnicky-10.jpg

Zdroj: archiv redakce

V případě barev a nejčastěji volených barevných kombinací převládají bílá, smetanová anebo černý lak. V dřevodekorech převládají spíše tmavší odstíny. Lesklým lakovaným povrchům mohou směle konkurovat také plochy ze skla, ať už je to sklo čiré, lakované, pískované, leptané, barvené anebo třeba sklo mléčné.

Při výběru knihovny budeme postupovat jinak v případě, že se jedná o knihovnu vhodnou do pracovny, jinak o knihovnu vhodnou do studentského anebo dětského pokoje. I prostory a jejich vnitřní rozměry si vyžádají svá specifika.

knihovny-a-knihovnicky-16.jpg

Zdroj: archiv redakce

Samostatnou skupinou jsou extravagantní a netradiční řešení. Dýchá-li vaše obydlí opravdu osobitým stylem, i takový drobný nábytek jako knihovna by k tomuto stylu měl přispět. Knihovna se může stát netradičně ztvárněným kusem nábytku, který v místnosti vyzní jako dominantní kus. Policové systémy a netradičně pojaté police, které na první pohled zaujmou svým netradičním provedením, budou jistě stejně zajímavé i tehdy, pokud je zaplníte knihami. Na kráse jim to nikterak neubere. Takovéto designové kousky se stanou ozdobou každého interiéru a také chloubou svých majitelů.

Tipy na knihovny a knihovničky najdete také v našem stejnojmenném článku. A pokud se vám přesto nepodaří vybrat tu nej knihovnu právě pro vás, stále je tu varianta zhotovení originální knihovny na míru přesně podle vašeho vkusu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homelement.com, stratford-deford.blogspot.com, nabuzz.com, furniture123.co.uk, theluxhome.com, officehomefurnitures.com, nabuzz.com, homegue.com, housevira.com. woont.com, decodir.com, uniqueroomdivider.com

26.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist