Knihovna, sektor nebo atyp., krása a účelnost.

Knihovna je i přes současné trendy vnímající knihy jako spotřební předmět stále ještě běžnou součástí interiéru. Pomineme li samozřejmou funkci knihovny jako úložného prostoru pro knihy, pak je možné soustředit se na ni jako na výrazný prvek, díky kterému lze vytvořit např. příjemný kout na čtení a nebo lidově řečeno zateplit místnost a např. výrazně změnit její akustické poměry. Zbudování odpovídající knihovny je možné řešit dvojím způsobem. Zakázkovou výrobou a nebo zakoupením typizovaného výrobku. Volbu bude ovlivňovat jednak dispozice daného interiéru, relativní množství knih a přirozeně také pořizovací náklady knihovny.

115588-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Základní rozvaha

Velikost a další parametry knihovny by v prvé řadě měly odpovídat uvažovanému množství knih. Pokud je budoucí uživatel náruživý čtenář a nakupování nových výtisků je pro něj zcela samozřejmou činností, měla by být knihovna zbudována pro přibližně dvojnásobný počet stávajících knih a nebo by měla být řešena tak, aby ji šlo dále rozšiřovat. Pro tyto účely jsou ideální stavebnicové systémy, které dovolují vystavět libovolně velkou knihovnu a nebo ji nastavovat pomocí dílů, které budou odpovídat vzhledem i proporcemi stávajícímu segmentu knihovny.

Od podlahy ke stropu

Nedostatek prostoru je evergreenem v oblasti bydlení. Jinými slovy, místa není nikdy dost a jakákoliv prostorově úsporná varianta řešení interiéru je vždy vítána. Oblíbeným a v podstatě velmi tradičním umisťováním knihovny je její vedení podél stěny od podlahy ke stropu. U panelákových bytů, nebo u jiné zástavby z poválečného období, kde se standardně užívala světlá výška místnosti okolo 2,5 m, není v případě knihovny sahající ke stropu potřeba pořizovat schůdky, které by zpřístupnily horní patra. Dospělý člověk s výškou okolo 185 cm nemá problém dosáhnout na hranici 2,3m.Takto provedená knihovna splývá se stěnou a podhledově i pocitově je také jako stěna vnímána. Zdánlivě tedy žádné místo nezabírá, fakticky pouze zmenšuje bytnou plochu.

Stavebnicové systémy

Stavebnicové systémy, nebo také – dle výrobců – sektorový nábytek, je ideálním řešením hned z několika důvodů. Jednak dovoluje knihovnu relativně do nekonečna rozšiřovat bez toho, aniž by každá nová nástavba byla jiná než ta původní, a pak také umožňuje vyplnit relativně nestandardní prostor. Záleží na velikosti její základní stavební jednotky či modulu. Od jeho rozměrů by tedy mělo začít plánování velikosti celé budoucí knihovny.
Pro ilustraci může posloužit např. systém Billy dodávaný známým skandinávským producentem Ikea. Jeden stavební díl je široký 40 cm, hluboký 28 cm a vysoký 202 cm (povrchová úprava např- bílá fólie). Výškově nastavitelné police umožňují měnit výšku vnitřního prostoru mezi jednotlivým policemi a dovolují tak ukládat knihy i atypických rozměrů. Hloubka 28 cm umožňuje umístění knih i formátu A3 (2x větší než klasický list papíru). Takovýto jeden panel pak můžeme umístit podél stěny a za necelých 800Kč případně dokupovat další. Ať už bude knihovna tvořena jedním, nebo např. pěti segmenty Billy, bude vždy vypadat přesvědčivě – kompaktně. S použitím rohových dílů, která tato série rovněž nabízí, je pak možné obestavit nejen rovnou zeď, ale i roh místnosti. Navíc lze přikoupit dveře se skleněnou výplní, které zabrání vnikání prachu do knihovny. Police unesou 30kg bez nebezpečně vyhlížejícího prohýbání.

Z pohledu běžného uživatele upřednostňujícího výrobky ve výhodném poměru ceny a kvality se pak takto variabilní a mnoha způsoby využitelný nábytek jeví jako ideální.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Zakázková výroba

Zakázková výroba přirozeně nemůže cenou konkurovat sektorovému nábytku, který je ze své povahy vyráběný ve velkých sériích. Výhodou zakázkové výroby není tedy cena, ale možnost získat přesně takový nábytek, jaký si zákazník vymyslí a přeje vč. barev, materiálů, rozměrů či povrchové úpravy. Znamená to, že odpadají např. komplikace se sháněním právě takové nábytku či přímo knihovny, která by ladila se stávajícím vybavením bytu. Záleží vždy na zákazníkovi, jak se rozhodne. Pokud má v úmyslu vybavit svůj interiér knihovnou složenou z jednoduchých, nezdobených dílů, které vlastně budou jen čistými horizontálami a vertikálami a nemá žádný požadavek na speciální povrchovou úpravu nebo na nějaký jiný designový prvek a pokud není vyloženě donucen dispozicí místnosti zvoliv jen jeden a ne jiný rozměr knihovny, pak se jistě nevyplatí zadávat výrobu v zakázkovém truhlářství a bude výhodnější vybírat z nabídky  běžné obchodní sítě.

 

Na co si dát pozor při nákupu nebo při zadávání zakázky
U prodejce nábytku má zákazník pochopitelně možnost vidět přesně to, co si kupuje. Kritickým místem každé knihovny je konstrukční řešení uchycení vodorovných, horizontálních dílů (polic) do kotevních částí, tedy např. do stěn – boků knihoven, nebo také např. pomocí hmožděnek a nástěnných konzol do zdi. Cítí li se tedy zákazník způsobilí k tomu, aby odhadl kvalitu takových spojů, doporučuje se věnovat jim zvýšenou pozornost, tedy alespoň větší než žádnou. V každém případě by měl být prodávající personál schopen odpovědět na otázku, kolik toho knihovna a její regály unesou a zdali je tato informace uvedena v technické specifikaci výrobku, čímž je zákazník krytý při případné reklamaci. U zakázkové výroby se doporučuje vytvořit dodatek ke smlouvě, který bude její nedílnou součástí a ve kterém bude jasně popsán materiál (dřevo, případné kovové části), povrchová úprava, konstrukční řešení spojů a tzv. prohlášení o shodě, což znamená, že budoucí výrobek dokáže sloužit tomu, pro co je určen.

 
Jaroslav Zákolanský
Foto firmy Ikea a archov autora
15.1.2007 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist