Klidně zahoďte klíče, zámek odemknete jedním prstem

Elegantně a jednou provždy lze vyřešit zámek u dveří. Nebudete potřebovat žádné klíče, domů se dostanete pohodlně a doslova jednou rukou a ještě můžete být klidní, že se kouzelný zámek stane strážcem vašeho majetku.

V ruce máte kód a nikdo vám ho nemůže vzít

K odemčení vám bude stačit pouze jedna věc – přiložit prst. Biocentrický zámek je vybaven miniaturním skenerem, který po přiložení prstu termicky sejme váš otisk a jako jedinečný kód ho uloží do minipočítače zámku. Ten také následně vydá impuls pro otevření zámku. Při každém dalším použití je tento nově obdržený kód prstu srovnán s kódy uloženými v paměti. V závislosti na druhu výrobku je do paměti zámku možné uložit padesát až sto různých otisků prstů, tudíž se nemusíte obávat, že by se na některého ze členů vaší rodiny nedostalo.Samozřejmě, že zamykání funguje na stejném principu a je stejně snadné jako odemykání.

Biocentrický zámek zajistí vaše pohodlí i bezpečí

K pořízení biocentrického zámku vás může  přimět pohodlí, komfort a naprosté zabezpečení majetku. Nemusíte dávat pozor na ztrátu klíčů, nehrozí ani nechtěné zabouchnutí dveří a dokonce biocentrický zámek „neoblafne“ ani zkušený bytař. Otisky prstů jsou tak jedinečné, že se nedají zfalšovat, proto zneužití v žádném případě nehrozí. Instalace přístroje je jednoduchá a lze ji provést u všech typů dveří, tedy i starších. Biocentrické zámky jsou v pravo i levostranném provedení, a co je nejdůležitější, každý zámek funguje jako samostatná jednotka, to znamená, že poměrně malý přístroj, který se montuje na dveře, v sobě zahrnuje všechny potřebné komponenty zámku.
Pro snadné ovládání jsou zámky vybaveny LED podsvícenými, což usnadní manipulaci se zámkem v nočních hodinách. Přístroje jsou napájeny tužkovými alkalickými bateriemi, které při běžném provozu udrží zámek v pohotovosti přibližně dva roky. Samozřejmostí je signál, který na slabý stav baterií včas upozorní.
Pokud vám otevírání pomocí otisku prstu přestane vyhovovat, lze jej samozřejmě kdykoliv deaktivovat. Pro tyto případy výrobci dodávají k produktu bezpečnostní klíče, které vám poslouží i v případě, že zámek odmítne identifikovat otisk vašeho prst. Hlavním důvodem bývá například nesprávné položení prstu na snímací plochu, problémem mohou být také extrémně suché nebo znečištěné prsty, ale i poškození snímacího okénka. Tomu předejdeme užíváním protiprachového krytu skeneru, který je samozřejmou součástí všech typů zámku.

Je biocentrický zámek levný či drahý?

Na trhu existuje více variant zámků, odlišených jak funkcemi, tak i cenou. Obecně platí, že čím vyšší zabezpečení, tím více kontrolních bodů na aktuálním otisku vašeho prstu musí souhlasit s otiskem, který je registrovaný v paměti zámku. Další funkce jako například volitelný režim zablokování, kdy se při určitém počtu neoprávněných manipulací zámek samočinně zablokuje a dveře se tím pádem neotevřou,  patří ke standardu většiny typu biocentrických zámků. Stejně tak je užitečný ruční přepínací blokovací mechanismus zámku dveří přístupný z vnitřní strany, který znemožňuje neoprávněné otevření dveří z vnějšku. Sofistikované typy biocentrických zámků jsou vybaveny dálkovým ovládáním či zálohovaným napájením. V případě vyčerpání interních baterií zámku lze funkce zámku oživit z vnějšku napojením standardní devítivoltové baterie do speciálního konektoru.

Za základní typ biocentrického zámku zaplatíte přibližně patnáct tisíc korun, cena modelů s vyšší výbavou se pak může vyšplhat až k dvaceti pěti tisícům korun. Je třeba připomenout, že k základní ceně biocentrického zámku někteří prodejci připočítávají částku za montáž, kterou můžeme zvládnout sami nebo si zámek necháme namontovat. Ale pak výhradně svěříme práci odborníkovi. A nezapomeňte po jeho odchodu změnit kódy. Firma za své pracovníky ručí, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.

Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firem Ivar, Fingerpro

6.9.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist