Klid a ochrana proti hluku

Obytnou hodnotu domu nebo bytu zvyšuje, nebo právě naopak snižuje i to, zda je hlučný nebo naopak klidný. Tiché prostředí je považováno za jednu z podmínek kvalitního bydlení. Většina případných problémů vyplývá z nedostatečné zvukové izolace místností. Náprava je snadná, rozhodně však není nijak laciná.

(Zdroj: archiv redakce)

Začít bychom měli od odborného změření hluku nebo změření neprůzvučnosti stavebních konstrukcí a stanovení cest šíření hluku. V daném případě je nutno obrátit se na specializované firmy (například Akustika Praha), vybavené odpovídajícími přístroji. Jejich služby stojí kolem osmi tisíc korun, zpracovaný návrh na řešení konkrétní situace pak přijde zhruba na dalších pět tisíc. Pokud se však jedná o nájemní byt, je zvýšená hladina hluku vzniklá mimo předmětný byt přestupkem vůči hygienickým parametrům poskytovaného bydlení a odstranění problému vč. jeho lokalizace hradí majitel domu – bytu atd.

Hluk může do interiéru prostupovat zvenčí (rušná ulice, blízkost letiště či výrobního závodu), šíří se domem (tenké příčky mezi jednotlivými byty, výtahová šachta nebo strojovna) nebo vzniká přímo v našem bytě naší vinou (což je ale už problém nájemníka, nikoliv majitele domu – bytu). Stačí k tomu třeba nedostatečná izolace proti kročejovému hluku.
 

Zdít či nezdít?

Ve starších bytových ale i rodinných domech je úspěšných řešení poměrně málo. Záleží na tom, zda se hluk šíří vzduchem (hluční sousedé s malými dětmi) nebo přímo stavebními konstrukcemi (dupot, posunování židlí, pračka). Jsou – li slabým místem příčky mezi byty, jednou z variant je přidání vrstvy zdiva – dozdění. Tato operace je však poměrně nákladná, náročná na provedení a navíc se tím částečně zmenší obytný prostor bytu. Izolace zvuku šířícího se vzduchem je u jednoduchých příček tím lepší, čím je příčka hmotnější a tužší. Vícevrstvá příčka však dosahuje stejných zvukově izolačních schopností i při menší hmotnosti. Závisí na skladbě a šířce vícevrstvé konstrukce. Například 24 centimetrů silná cihlová zeď a 20 centimetrů silná vícevrstvá sádrokartonová příčka se správnou vazbou na okolní stavební konstrukce mohou mít stejnou zvukově izolační schopnost 50 dB (decibelů). Variantou je i dostatečné obložení „propustných“ stěn polystyrénovými deskami nebo izolací z minerální vlny (např. Rigips, Rockwool), zvukově izolují také předstěny ze sádrokartonových desek. To vše s následným štukováním nebo tapetováním přidané vrstvy.

 
Chůze po „mechu“

Poměrně častým problémem je montáž plovoucích dřevěných nebo lamelových podlah. Opomineme – li protihlukovou izolaci, sousedé pod námi si přijdou na své. Podstatné je, aby konstrukce podlahy byla od okolních stěn a stropní konstrukce oddělena elastickou vrstvou, čímž se přeruší šíření vibrací.

Pokud nás tedy ruší hluk kroků a nedaří se nám přimět souseda k nápravě, pomůžeme si zavěšeným sádrokartonovým podhledem. Mezera mezi stropem a deskou se vyplní deskami z minerálních vláken. Kromě odhlučnění získáme i prostor pro montáž např. zapuštěných stropních svítidel (bodovky), podhledy skryjí i dodatečné elektrorozvody. Je však rozhodně nutno počítat s tím, že izolací stropu snížíme světlou výšku místnosti minimálně o 15 centimetrů. Kročejový, většinou nepříjemný dutý hluk, částečně pohlcují i vysoké koberce a další podlahové krytiny.

Neklidný vnější svět

Hluku z ulice zabránit nelze. Jediným možným řešením k jeho tlumení jsou vhodná okna. Těsná, nejlépe s dvojsklem, s co možná největší vzdáleností mezi jednotlivými skly. Ta dosahují zvukově izolačních schopností kolem 25 dB. Pochopitelně záleží i na síle skleněných výplní a na elastickém těsnění kolem okenních křídel. Nejlepších izolačních parametrů dosahují plastová okna nebo dřevěná eurookna (ve starší zástavbě okna špaletová). Vchodové dveře dostatečně utěsní „polstrování“, což je například u většiny typů s tzv. bezpečnostními dveřmi naprostou samozřejmostí. Rozhodně je dobré předem se poradit s odborníkem. Jde o poměrně značnou investici, neboť omezení hluku patří k nejobtížnějším stavebním úkolům.
Foto archiv autora

Pavel Hluchý

Publikováno: 27.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Nechte vyklíčit muškáty pomocí této jednoduché metody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co dělat, když nám už vyklíčily muškáty?

Vyrobte si držák na sklenice nebo utěrku ze starého harampádí

Staré harampádí nemusí skončit na skládce. Vytvořte si držák na sklenice, utěrku či vařečky, anebo dekorace jako stojany na svíčku.

Jak řešit sousedské spory

Právník radí, jak řešit sousedské spory vzniklé v rámci pěstování rostlin blízko hranic pozemků a plotů.

Silvestr s domácími mazlíčky

Jak trávit Silvestr se svými mazlíčky?

Víte, že nejkrásnější chvíle v lese jsou při východu slunce?

Nejkrásnější chvíle jsou při východu slunce, a platí to i pro les. V tuto dobu se střetávají dva světy, paprsky se opírají o ranní rosu a lesem se line příjemná vůně živé přírody.

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.