Klid a nohy v teple…

Uvažujete o podlahovém vytápění a nevíte, jak na to? Jakou podlahu vyhřát a jakým způsobem? Zde je několik rad, které pomohou každému, kdo se rozhodl pobíhat po teplých dlaždicích v kuchyňském koutě, nebo vystupovat ze sprchového koutu na rozehřátou zem v jinak studené koupelně. Nebo je libo vyhřát celý obývák?

124828-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Proč právě podlahové vytápění?

Kromě toho, že procházka po teplých dlaždicích je navýsost příjemná, je podlahové vytápění dobrou volbou i z jiného důvodu: kvůli neustálému zdražování elektrické energie je totiž výbornou alternativou k nízkoteplotnímu vytápění.

Největší výhodou a zároveň zásadní podstatou podlahového vytápění je rovnoměrné rozdělení teploty po vytápěné ploše, čímž ušetří 8 až 10% energie. Běžný kotel totiž ztratí určitou část tepla již při jeho vyzařování.

Na rozdíl od vytápění radiátorem můžeme teplotu v místnostech vytápěných podlahovým systémem snížit s klidným svědomím o 2 až 3 stupně Celsia. Pokud jsou totiž v kontaktu s teplou podlahou chodidla, cítí se člověk úplně jinak, než když pobíhá sice ve vytopené místnosti, ale po studené podlaze.

Zdraví je nejpřednější

Kromě energie šetří systémy podlahového vytápění i lidské zdraví. Díky zahřáté podlaze se totiž minimalizuje víření prachu, což ocení hlavně naše dýchací cesty, vysoušecí efekt navíc omezí růst roztočů a bakterií. A další plus: malé děti při hře na podlaze neprochladnou.

Topení – velká inspirativní fotogalerie

Vyhřátá plovoucí podlaha

Podlahové vytápění se hodí skoro pro všechny typy podlahových krytin, výjimkou není ani plovoucí podlaha. U ní bychom ale měli dávat pozor na více věcí než u klasické dlažby. Se všemi problémy poradí a nejlépe je vyřeší samozřejmě výrobce. Mezi nejčastější chyby však patří pokládka na čerstvý beton nebo udržovací teplota v místnosti – ta by se totiž neměla pohybovat mimo interval mezi 18 a 22 stupni Celsia, což je možné pouze v místnostech vybavených klimatizací.

Topná rohož: kam a proč?

Pokud renovujeme starší podlahy a nemůžeme si dovolit zasáhnout do podlahy další betonovou vrstvou, jistě oceníme topnou rohož. Rohož je totiž hluboká jen 1 a půl milimetru a může být nalepena i na starou dlažbu. Na tu se potom poklade dlažba nová, ze které tak bude teplo jen sálat.

Topný kabel: vhodné pro novostavby

Pokud máme možnost navýšit podlahy o 3 až 5 centimetrů, můžeme si dovolit sáhnout po topném kabelu. Na rozdíl od topné rohože jej totiž musíme zalít hlouběji pod podlahovou krytinu. Oproti rohoži se však kabel pyšní jednou nespornou výhodou. Díky tomu, že je můžeme instalovat v různých vzdálenostech, ovlivníme tak jeho výkon na ploše. To oceníme hlavně tehdy, pokud některou místnost obýváme častěji, jinou naopak tolik nevyužíváme.

Martina Tlachová
Foto: UK Home Ideas, PR Web, Ideal heating, Floor heating

8.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist