Klanopraška čínská (schizandra chinensis)

Již odedávna používali obyvatelé Dálného východu tuto podivuhodnou harmonizační rostlinu jako posilující stimulační prostředek proti únavě a různým nemocem. Její zdravotní význam, snadné pěstování a využití by si zasluhovaly mnohem většího rozšíření než pěstování v botanických zahradách a u pěstitelů specialistů.

shutterstock_341720159-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Klanopraška je pomalu rostoucí opadavá keřová liána, dorůstající v našich podmínkách délky 6 metrů. Dobře roste všude , kde je v letních měsících dostatek vláhy. Nevhodné jsou těžké málo propustné hlinité půdy. Pro klanoprašku jsou vhodné půdy vlhké a dobře odvodňované. Před výsadbou je třeba zajistit opěrnou konstrukci po které se bude pnout, protože je to liána. Nejvhodnější období pro výsadbu je jaro, před počátkem jejího vegetačního období.

Snáší mrazy do -35st.C. Přesto je často poškozována jarními mrazíky. Proto se snažíme násadu výhonů oddálit a mladé rostlinky chráníme na zimu přikrytím, dokud nezesílí.

Velká inspirativní galerie rostlin

Rozmnožování lze provádět generativně po stratifikaci semen. Semena vlastně dozrávají až při stratifikaci, jejíž podstatou je 2 měsíce před výsevem uložení semen ve vlhkém hrubozrnném písku při teplotě do 15 stC. Mladé semenáče s jemným kořenovým systémem ale velmi špatně rostou (roční přírůstek je asi 8cm) a vzhledem k obtížnosti stratifikace pro běžného pěstitele je výhodnější vegetativní množení odnožemi nebo odkopky s kořeny. Pokud byste chtěli klanoprašku nařízkovat, musíte dbát na to, aby letní řízky byly polovyzrálé se 4 nebo 5 očky. Při tomto způsobu se mi osvědčil gelový růstový stimulátor pro špatně kořenící dřeviny, který je běžně v prodeji v obchodech se semeny. Dále lze využít vlastnosti svazčitých kořenů, které se přeměňují v oddenky a v blízkosti mateřské rostliny samy vytvářejí nové rostliny.

Pokud se Vám tedy podaří klanoprašku vypěstovat, odmění se Vám po čtyřech letech krémově bílými nebo narůžovělými, vonnými květy. V prvních letech kvetení se objevují zpravidla pouze samčí květy, později se přidají i samičí a rostlina začne plodit. Bobule o průměru okolo 1cm jsou šarlatově červené a narůstají v hroznech podobně jako rybíz.

Látky obsažené v klanoprašce posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu,působí protidepresivně, zahánějí spánek a snižují únavu. Užívání nemá žádné vedlejší negativní účinky a schizandrin, který je obsažen ve všech částech rostliny, působí blahodárně na lidský organismus. Preparáty ze semen a plodů klanoprašky mají povzbudivý účinek na centrální nervovou soustavu, stimulují cévní činnost a dýchání. Na čaj používáme zelené listy. Lihová tinktura ze semen a plodů se používá jako prostředek zvyšující pracovní schopnost, posiluje organismus při silném fyzickém vypětí, fyzické a intelektuální únavě, ospalosti a depresivních stavech. Preparáty z klanoprašky jsou kontraindikovány při zvýšené nervové vzrušivosti, nespavosti, zvýšeném arteriálním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Vysoký obsah vitaminu C a ostatních látek (schizandrin, schizandrol) zařazují rostlinu mezi nejcennější druhy harmonizátorů lidského organismu. Ale u nás bohužel stále neznámou. Šťáva z plodů klanoprašky se používá v potravinářském průmyslu při výrobě likérů a konzervovaná je využívána k výrobě nealkoholických nápojů.

26.9.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist