Keramická dlažba v předsíni: praktická, odolná a krásná

Rekonstruujete předsíň a sháníte odolnou a snadno udržovatelnou podlahu? Vsaďte na keramické dlaždice. Nevadí jim bláto, písek, voda a ani v zimě posypová sůl. Odolají dámským podpatkům, ale i drápkům domácích mazlíčků. A navíc se dobře udržují.

1clay_dum-lh-01_mensi-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: RAKO

S glazurou, nebo bez ní?

Předsíň se většinou snažíme zařídit pěkně, ale prakticky. Často je kamenem úrazu právě podlaha. Chceme, aby vydržela pěkná co nejdéle, ale přitom musí vydržet zvýšenou zátěž – především mít dostatečnou otěruvzdornost.

S tím souvisí také dilema, zda zvolit tzv. neglazované dlaždice nebo vybrat glazované dlaždice s dostatečnou otěruvzdorností. Ty glazované jsou přece jen populárnější, protože jejich vzhled je efektnější. Při jejich výběru se tedy zaměřte na jeden důležitý parametr a tím je stupeň otěruvzdornosti glazovaných dlaždic – označuje se symbolem PEI 1–5. Čím vyšší stupeň, tím větší zátěž dlažba snese. Pro předsíně bytů v bytových domech je ideální stupeň PEI 3. Do předsíní rodinných domů si pořiďte alespoň PEI 4–5. Přece jen sem chodíte ve venkovní obuvi a zanesete sem více písku, kamínků či štěrku zvenku.

Důležitá je protiskluznost

Do předsíní také chodíte často s mokrými podrážkami, proto nezapomínejte na bezpečnost a raději si vyberte ideálně dlažbu s protiskluzným povrchem. Požadovaná protiskluznost dlažby v bytech, rodinných domech nebo v chalupách sice není stanovená žádnou normou, ale odborníci doporučují hodnotu R9, případně R10. Ovšem nic se nemá přehánět, a to platí i v tomto případě. Příliš vysoká protiskluznost dlažby bohužel výrazně zhorší její údržbu a její povrch se pak špatně čistí.

Do malé předsíně jsou lepší světlé odstíny

Nezřídka bývá předsíň poměrně malá. Pokud je to i váš případ, je lepší zvolit světlejší barevnost dlaždic, a místnost „rozsvítit“ výraznými doplňky. Jinak samozřejmě záleží na charakteru stavby, do které dlažbu kupujete. V moderních domech asi najdou své místo spíše větší formáty a neutrální odstíny, zatímco do starších domů a chalup se hodí dlaždice s patinou, dekorem dřeva nebo v poslední době velmi populární vzor patchwork.

Dovnitř i ven

Aby předsíň plnila svou funkci, měli byste ji sladit a propojit nejen se zbývající částí interiéru, ale i exteriéru. Výrobci na to pamatují a dodávají na trh celé série interiérové a exteriérové dlažby. Díky tomu vytvoříte celistvou podlahovou plochu, která ze vstupního prostoru či terasy pokračuje do předsíně a dále třeba i do obývacího pokoje či kuchyně. Prostor se tak opticky sjednotí a zvětší. Navíc jsou dlaždice ideální materiál nad podlahové vytápění.

 

17.6.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist