Ke kuchyňskému dřezu patří vodovodní baterie. Víte, jakou vybrat?

Výběr baterie nepodceňujte, jde o výrazný detail. Ať už ji pořizujete společně s dřezem, nebo jen nahrazujete baterii stávající, musíte mít na paměti hlavní estetické hledisko – musí ladit se dřezem, s pracovní deskou i zbytkem kuchyně. To ovšem není jediné kritérium. Co byste tedy měli vědět, abyste neudělali při výběru chybu?

1pi180_pic2_blanco-solenta-s-senso_rgb-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Blanco

Dřezové baterie můžete sehnat v různých provedeních. Vybírat je musíte podle toho, kam je chcete umístit. Pravděpodobně budete potřebovat baterii stojánkovou, která se montuje přímo do otvoru ve dřezu či v pracovní desce. Existují však i baterie nástěnné, které se sice používají méně často, ale mohou se vám hodit například do rustikálních kuchyní. Výhodou tohoto typu je, že nezabírá místo na pracovní desce.

Materiál přizpůsobte dřezu

Jako u všeho, i u dřezové baterie je důležité klást důraz na kvalitní materiál a povrchovou úpravu. Mezi nejoblíbenější patří baterie z mosazi s povrchovou úpravou chrom nebo kvalitnější celonerezový výrobek. Nerez je známý hutní materiál proslulý tím, že díky obsahu chromu úspěšně odolává korozi, a proto se můžete spolehnout na jeho dlouhou životnost. Přesto však je potřeba si uvědomit, že je to materiál velmi odolný proti korozi, ale nikdo netvrdí, že nikdy nezrezne.

Protože povrch baterie by měl ladit s dřezem, k nerezovému vyberte ze stejného materiálu baterii. K dostání jsou leštěné klasické baterie, také matované nebo až saténové baterie. Novinkou na trhu jsou takzvané kartáčované nerezy, které mají hedvábný povrch, nízkou drsnost a vysoký lesk. Do retro kuchyní se výborně hodí baterie s měděným či bronzovým povrchem. Pokud máte granitový dřez, sáhněte po baterii se stejným povrchem a ve stejném odstínu.

Páka, nebo kohoutek?

Asi nejběžnější jsou pákové baterie. Stále se ale můžete setkat, a to nejen v rustikálně laděných kuchyních, s bateriemi kohoutkovými. Modernější typy se spustíte jen stiskem ruky nebo jsou dokonce vybaveny pohybovým senzorem. Existují také termostatické dřezové baterie, které umožňují přednastavení optimální teploty, takže se při mytí nemusíte zdržovat její regulací.

Praktičnost nadevše

Na rozdíl od koupelnové baterie musí být kuchyňská baterie multifunkční a pohyblivá. Důležité je, aby byla dostatečně vysoká, protože potřebujete, aby se pod ní vešla i větší mísa nebo hrnec.

Nejpraktičtějším řešením jsou baterie s výsuvnou sprškou, která vám usnadní oplachování hrnců, pánví i mytí zeleniny a ovoce. Často bývají vybaveny přepínačem proudu vody nebo integrovaným LED osvětlením, které je ale spíš dekorativní, než že by vám výrazně zkvalitnilo práci v kuchyni.

21.4.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist