Ke kouzelné vánoční atmosféře patří rozsvícená lucerna

Ještě jste nepropadli kouzlu luceren? Na to jsou Vánoce jako stvořené. Pořiďte si domů jakoukoli něžnou, mihotající se dekoraci a zaručujeme vám, že nezůstanete jen u té jedné.

Jakou potřebujete lucernu?

Možná si řeknete, že vybrat lucernu není žádný problém. Prostě půjdete do obchodu, a když se vám některá bude líbit, tak si ji koupíte. V zásadě máte samozřejmě pravdu. Ale chcete-li vybrat opravdu dobře, je přece jen lepší si před nákupem odpovědět na pár otázek:

  1. Chcete lucernu umístit dovnitř nebo ven?
  2. Má plnit účel solitéru nebo jen drobné dekorace?
  3. Bude stát na zemi, nebo ji potřebujete někam pověsit.

A od těchto skutečností se totiž pak odvíjí její další nákup.

Jaký materiál je ten pravý?

Jako u všech předmětů, také u luceren hraje důležitou roli materiál, z něhož jsou vyrobeny. Dřevěné lucerny jsou velmi krásné, a proto asi většina z nás sáhne právě po nich. Správná volba je to ale pouze v případě, že ji plánujete dát do interiéru. Pokud trváte na umístění venku, tak ale pouze pod přístřeškem.

Ven můžete bez obav postavit lucernu plechovou, ošetřenou speciálním nátěrem, keramickou, popřípadě betonovou.

Velká nebo malá

Atraktivní jsou velké lucerny, které jsou vysoké třeba 1,5 metru. Ty si zaslouží být na dobře viditelném místo. Doslova ideální je pro ně například prostorná předsíň, vstupní hala, obývací pokoj, veranda nebo terasa.

Na výběr jsou však lucerny ve všech možných stylech a velikostech. Takže si vyberete opravdu každý. Když doma nemáte místa nazbyt, postačí i malá lucernička, kterou můžete postavit třeba na stolek nebo poličku. Krásně vypadá také jako součást vánočního aranžmá na okenním parapetu nebo jídelním stole. Obecně se dá říci, že lucerny prostě vypadají krásně na jakémkoli místě, ale zvlášť jim to sluší na schodech. A klidně můžete použít různě velké i různě barevné lucerny, a to v různých stylech.

Lucerny však nemusí stát jen na zemi nebo na polici. Některé z nich totiž mají i očko na zavěšení, takže jimi můžete zdobit okna nebo vstupní dveře apod.

Dovnitř dejte svíčky, řetězy i ozdoby

Na první pohled je jasné, že lucerna není určená k osvětlení celé místnosti. Zato se ale skvěle postará o dokonalé náladové osvětlení, které podtrhne sváteční atmosféru. Kromě svíček můžete dovnitř vložit LED světelné řetězy, ideálně ty na baterky a s časovačem (lucerna se tak sama rozsvítí a zhasne vždy každý den ve stejnou dobu). Dále můžete dát dovnitř třeba vánočními ozdobičky, zelené větvičky či umělý sníh.

Do správné lucerny však odjakživa patří svíčka. Z bezpečnostních důvodů pod ni raději dejte skleněný kalíšek či kovovou podložku. A lucernu umístěte pouze na rovný povrch, aby nehrozilo, že se svíčka převrátí.

18.12.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist