Když se vlastní bydlení stává nedosažitelným luxusem, rekonstruujte!

Koupit si dům nebo byt je čím dál větší luxus, na který dosáhne čím dál méně lidí. Tržní ceny nemovitostí v Česku stále rostou. Za poslední čtvrtletí se zvýšily o další čtyři procentní body a oproti roku 2010 tak podle statistik stouply o víc než třetinu. Pravidla pro získání hypoték se navíc stále zpřísňují, a to drží v šachu zejména mladé rodiny. Stále oblíbenější alternativou se tak stávají rekonstrukce.

1_74294396_74294396_kuchnia_wiosna-1100x618.jpg Zdroj: Pixers

Zdraží i nájmy

Zrekonstruovat si starší bydlení nejspíš zůstane nejvýhodnější variantou i proto, že v druhé polovině letošního roku pravděpodobně přitlačí na cenu také pronajímatelé. „Říjnové regulace České národní banky, která plánuje dále rozšířit pravidla pro poskytování hypoték, by mohly přispět ke zvýšení tržního nájmu,“ říká finanční specialista Zonky Ondřej Nosek. Očekává se tak, že se víc lidí rozhodne žít v nájmu.

I proto se podle ekonomů postupně zvyšuje zájem o koupi rodinných domů ve zhoršeném stavu, které lákají nižší pořizovací cenou. Do rekonstrukcí se přitom pouští hlavně mladí lidé. Originálními nápady, jak zrekonstruovat své původní nebo jiné starší bydlení, přitom nešetří.

Jde to i levně

Pokud je nemovitost v dobrém technickém stavu, rekonstrukce se dá zvládnout i svépomocí a za poměrně drobný peníz.

Nechce se vám malovat zašlé zdi? Vyzkoušejte třeba vliesované tapety. Jsou lehce odstranitelné a nenechávají na zdech zbytky. A pokud se nebojíte pestrých barev, můžete si z nich vyrobit třeba originální patchworkovou stěnu.

Poničenou nebo vrzající podlahu s nerovnými plochami pod povrchem nemusíte hned brousit. Vyzkoušet můžete PVC podlahy s textilní podložkou a samovyrovnávací schopností.

A konečně nová koupelna či kuchyň nemusí hned znamenat bourání a týdny práce s leckdy neochotnými řemeslníky. Například s přestavbou panelákové koupelny si elegantně poradíte, když původní prostory vyložíte voděvzdornými obkladovými deskami či panely, které se lepí přímo na jádro. Ještě rychlejší možností je pak prostory natřít akrylátovými emulzními barvami. Kuchyňskou linku pak můžete jednoduše zrenovovat díky speciálním samolepicím fóliím, které oživí dvířka, zásuvky i pracovní plochu.

Nutné investice

Ne každý starší byt a zejména dům je ale bez chybičky. Tedy té zásadnější, která vyžaduje nějaký ten odbornější zásah a určitou investici.

S úpravami nebo dokonce přestavbou vám pomůže zkušený stavební inženýr. Ten posoudí, co je třeba v domě vyměnit, připraví projektovou dokumentaci a pomůže získat potřebné stavební povolení.

Jeho rady oceníte, protože řadu skrytých vad laické oko nepozná. Ať už jde o následky působení vlhkosti, kterou opuštěný a nevětraný dům léta držel, nejrůznější praskliny ve stěnách nebo stav veškerých rozvodů v domě. A vyhovovat nemusí ani zastaralé dispozice domu. Příčky změníte snadno, ale o bourání nosných stěn je opravdu lepší se nejprve poradit s odborníkem.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist