Když se pokojovým květinám u vás nedaří

Nevím, jestli se najde někdo, kdo by doma neměl ani jednu pokojovou rostlinu. Pro mnohé je velkou radostí, pokud se jim rostlina dobře rozrůstá. Někdy se ale stane, že růst omezí nebo získá podobu, která se od vzhledu zdravého jedince daného druhu více nebo méně liší. Jak se s takovou situací vypořádat? Na to si krátce odpovíme v následujícím článku.

112286-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pokud pokojovým rostlinám něco schází nebo naopak přebývá, k nejčastějším příznakům patří žloutnutí či hnědnutí listů, skvrny na listech, opadávání listů, zasychání špiček a okrajů listů nebo také zasychání a opadávání poupat.

Každá rostlina má určité požadavky na okolní teplotu, vzdušnou vlhkost, intenzitu osvětlení, zálivku a hnojení. Zároveň i místnosti v bytě jsou rozdílně vytápěny a osvětleny. Tyto dvě věci je vhodné dát nějakým způsobem do souladu. Pravděpodobně snadnější než měnit teplotu či vlhkost pokojů je přizpůsobovat výběr rostlin podmínkám místnosti.

Pokud rostlinám chybí světlo, je tím ohrožena především jejich schopnost správného růstu. Výhony a listy se pak vytahují, žloutnou nebo mohou i opadat. Nejvíce k těmto jevům dochází v zimních měsících. Řešení je buď přemístit rostlinuna světlejší stanoviště nebo rostlině přisvětlovat.

Květinová výzdoba: inspirativní fotogalerie

Některé rostliny mohou být poškozeny také nadbytkem světla, zejména pokud je to spojeno s nedostatkem vzdušné vlhkosti. Nadbytek slunečního záření se nejčastěji projevuje na listech v podobě žlutohnědých nebo také stříbřitých skvrn, které jsou často ostře ohraničené. Další formou příznaku nadměrné ozářenosti je zakrslý růst a nafialovělé zbarvení, které je patrné zejména na spodní straně listové plochy. Rostliny bychom na osluněná místa měli zvykat postupně a když tak je za poledního horka přistínit. U spousty druhů ale budeme muset přistoupit k přemístění rostlin z dosahu intenzivních slunečních paprsků.

Celý článek Když se pokojovým květinám u vás nedaří si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

 

 

16.11.2011 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist