Co když dojde toaletní papír? Vypěstujeme si ho!

Bez diskuze, toaletní papír patří mezi největší vynálezy lidstva. Umíte si představit, že by nebyl? My, dříve narození jsme to čas od času zažili a věřte, nic příjemného to není. Dnes žijeme v domě, kdy se může někde něco zadrhnout a z pultu zmizí třeba i tato samozřejmost. Co budeme dělat? Možná bychom si mohli vypěstovat vlastní toaletní papír.

shutterstock_2110513679-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Toaletní papír je standardem teprve asi sto let, ale lidé se vždy museli něčím utírat. Bohatí lidé používali látku a myli se, všichni ostatní ale používali to, co bylo po ruce, což se ve většině případů byly listy. V dobách centrálního plánování, kdy každou chvíli něco nebylo k dostání, se používal denní tisk. Jednoduše se rozstříhalo Rudé právo a nouzová varianta byla hotová. Jenže dnešní noviny se tisknou na jiný papír, který se na tento účel nedá použít. A jen málo věcí je trapnějších než žebrat někde ze křoví o papírový kapesník. Většinou proto raději použijeme nějakou přírodninu, která je po ruce. Jako náhrada tohoto hygienického prostředku se hodí mnoho rostlin. A navíc takto použité listy rostlin jsou často šetrnější, měkčí a jako bonus jsou kompostovatelné, a tudíž udržitelné.

Nevýhoda „rostlinného toaleťáku“

Je vlastně jen jediná, a to že se nemají splachovat. Místo toho je ale můžeme kompostovat a vrátit přírodě. Obecně je ale použití listů jako náhražky toaletního papíru lepší pro životní prostředí i pro naši pokožku na intimních místech. Toaletní papír je většinou bělený chlorem a často parfemovaný. Použité chemikálie mohou citlivým jedincům způsobit svědění či záněty.

Jaké rostliny můžete použít?

Obzvláště vhodné jsou listy pokryté chloupky dostatečné velikosti. Divizna velkokvětá (Verbascum thapsus) je dvouletá rostlina, která ve druhém roce vytváří žluté květy podobné popcornu, ale od jara do podzimu má chlupaté listy.

Podobně i čistec vlnatý (Stachys byzantina) má listy, které jsou měkké jako králičí (nebo jehněčí) ucho a k pokožce velmi jemné.

Rodgersie štítnatá (Astilboides tabularis) je trvalka dorůstající výšky 100 cm. Na vysokých stoncích se během června objevují bílé kvítky. Má krásné a opravdu velké listy s jemně vykrajovaným okrajem, které se na požadovaný účel skvěle hodí.

Lopuch větší (Arctium lappa) je dvouletá bylina rostoucí jako plevel často na smetištích, rumištích a kolem cest. Její velké pevné listy snad v nouzi použil každý.

Před použitím vyzkoušejte

Přestože uvedené rostliny jsou obecně netoxické, někteří lidé mohou být citliví. Než vyzkoušíte listy na svém zadečku, přejeďte si listem po ruce nebo zápěstí a počkejte 24 hodin. Pokud nedojde k žádné reakci, bude list bezpečný pro použití na citlivějších místech.

24.3.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist