Kdo bude nejlepší? Czech Grand Design 2009

Nominace na každoročně udílené Výroční ceny Akademie designu Czech Grand Design za rok 2009 známe již od poloviny prosince 2009, ale skutečné vítěze nám porota představí až v březnu. Pro čtenáře magazínu Living.cz může být zajímavé setkání se soutěžními návrhy kategorie Designér roku – cena Ministerstva kultury ČR.

V seznamu nominovaných, který si čtenáři mohou prostudovat přímo na stránkách Czech Grand Design se objevili znovu stejní autoři, jako v předcházejících ročnících a nutno dodat, že málo který návrh je schopen zaujmout laickou veřejnost a současně se nabídnout jako něco, co má nejen svou estetickou hodnotu, ale i hodnotu uživatelskou. Naším úkolem ale není návrhy hodnotit, ale pouze vybrat ty, které mají něco společného se zájmem magazínu Living.cz a které se tedy nějak dotýkají bydlení.

Nápojové servisy, nástěnné hodiny, sedací nábytek, to vše jsou výsledky práce designérů a ve všech takových a jiných podobných případech se jedné o užité umění. Každé takové „užité“ umění je svým způsobem takzvaně vázané a je tedy rozdíl mezi tím, když někdo navrhuje např. právě nápojový servis a nebo maluje obraz. Nápojový servis musí v prvé řadě fungovat, musí se z něj dát pít a teprve až potom může (a měl by) být hezký na pohled. U obrazu nic takového není, obraz žádnou takovou praktickou roli ani povinnost nemá. Jinými slovy, každý z návrhů by měl zohledňovat obě polohy, tedy onu praktickou a i tu estetickou. Ideální pak je, když se obě role navzájem doplňují.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

TIP: zkuste si prohlédnout fotografie vybraných soutěžních návrhů Czech Grand Design a zamyslete se nad tím, zdali fungují a k tomu zdali také dobře vypadají a nebo zdali jsou jen funkční a nebo jen hezké.

POZVÁNKA: od 15. ledna 2010 budou ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici čp. 29 představeny návrhy z kategorie Objev roku – Cena České spořitelny Cen Czech Grand Design 2009.

Slavnostní večer vyhlášení všech Cen Czech Grand Design 2009 pak proběhne v sobotu  6. března 2010 od 20.00 ve Stavovském divadle v Praze a konečně záznam slavnostního večera odvysílá ČT rovněž v sobotu, ovšem týden po té, tedy  13. března 2010 od 21.00 na programu ČT 2.

Další informace a inspirace ve článku Architektura budoucnosti, Zaha Hadid a Chicago

Red.
Foto Czech Grand Design

29.12.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist