Každý interiér zaslouží kvalitní podlahu

Ve všech místnostech každého interiéru hraje výběr podlahové krytiny významnou úlohu. Podlaha dotváří celkový vzhled místnosti, ale vedle estetického hlediska plní také funkci tepelně-izolační a protihlukovou. Výběr podlahy je tedy lepší předem důkladně zvážit, než později litovat.

111206-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Každý pokoj má v interiéru odlišnou funkci a naše požadavky na ně se výrazně odlišují. Proto se také do každého z nich hodí odlišný typ podlahy s jejich rozdílnými vlastnostmi.

Plovoucí podlahy jako současná klasika
V dnešní době patří k nejužívanějším typům podlah ty plovoucí, které jako krytinu využívají různé materiály od PVC, dlažby, laminátu až po linoleum. Obvykle se tento typ podlah hodí do většiny interiérů, cenově je velmi dostupný a výběr jejich vzhledů je poměrně rozsáhlý. Výhodou plovoucích podlah je bezesporu jejich příznivá cena, snadná pokládka a možnost použití podlahového topení.

 

Dřevo je tradice
Dalším tradičně užívaným materiálem je dřevo, které je vhodné nejen jako kvalitní přírodní krytina podlah, ale také například pro obložení schodů. O dřevěné podlahy je ovšem nutné trochu více pečovat – ošetřovat jej laky či nátěry a častěji jej renovovat. Dřevěné podlahy se lepí celoplošně pomocí speciálních lepidel. Oblíbenou alternativou klasických smrkových či dubových podlah se v dnešní době staly také podlahy vyrobené z exotických dřev jako je kaučukovník, jatoba, brazilská třešeň či dřevo Wengé. Exotická dřeva se vyznačují vyšší tvrdostí, odolností, stálostí a originálním zbarvením od velmi světlých přes červenohnědé až po fialověčerné.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

 

Dlažba jako velmi praktická podlahová krytina
Dlažba
je jako podlahová krytina nejčastěji využívaná v místech, kde se podlahy dostávají ve zvýšené míře do styku s vodou. Nejčastěji ji proto najdete v koupelnách, na terasách, v předsíních či kuchyních. Je tedy velice praktická a trvanlivá. V dnešní době ovšem bývá užívaná spíše v menší míře, přestože ji lze do interiéru zapojit i zásadnějším způsobem. I v našich podmínkách ji lze využít například v obývacím pokoji v případě, že si pod ni necháte položit podlahové topení.

Kvalitní podlahy z marmolea
Marmoleum
neboli přírodní linoleum je velmi kvalitní materiál vyrobený z přírodních materiálů jako je pryskyřice, korek, juta, vápenec a lněný olej. Přírodní linoleum je odolné, zdravotně nezávadné, ekologické a velmi snadno se udržuje. Díky těmto svým vlastnostem je vhodné do všech interiérů a často je doporučované pro alergiky a astmatiky, protože zabraňuje množení bakterií. Tento typ podlahové krytiny lze pokládat buď formou celoplošného lepení a nebo jako plovoucí podlahu. Vzhledem k vyšší kvalitě je u přírodního linolea nutné počítat také s o něco vyšší pořizovací cenou.

I koberce mají stále svůj půvab
Koberce
dokáží dobře izolovat a díky tomu se nejčastěji užívají v chladnějších interiérech, například v rozlehlejších obývacích místnostech, které navíc zútulňují. Jejich další nespornou výhodou je velký výběr barev, vzorů, tvarů a typů. Koberce můžete sehnat celoplošné i kusové a vyrobené z přírodních i umělých materiálů. Jejich nevýhodou může být obtížnější údržba, snadné znečištění a nevhodnost pro alergiky a astmatiky.

Čtěte také:

Stěny nemusíte jen vymalovat, zkuste třeba obklady

Výrazné barvy v interiéru – víte jak je používat?

Klávesové zkratky v interiéru? Ano a navíc stylově!

Klára Beščecová
Foto: Toti-classicfurniture.blogspot.com, Newhouseofart.com, Carpet-tile.org, Re-nest.com, Fopple.com, Interior-designonline.blogspot.com, Designrumahku.com

26.7.2011 2:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist