Každá zeď (ne)potřebuje svůj obrázek

Klíčem k úspěšnému návrhu interiéru je rovnováha. A to se týká i obrazů. Neznamená to však, že musíte všechny zdi zahltit obrazy. Při jejich umísťování berte v potaz zařízení místnosti i to, že na celkové vyznění obrazu má vliv také na okolní zdánlivě prázdný prostor.

13velux29708674851_b0b2242d0e_o-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Velux

I obraz by měl být funkční

Málokdy se stane, že je třeba každou zeď v domě či bytě dekorovat obrazem. Každý obraz by měl být totiž umístěný tak, aby to mělo smysl. Proto si pořádně rozmyslete, kam ho pověsíte.

Obrázek by měl vnést do interiéru hloubku a teplo. Měl by být výrazným designovým prvkem a podtrhnout celkový dojem dané místnosti. Statickým stěnám by pak měly správně uspořádané obrazy dodat určitou dynamiku.

Co s tím má společného nábytek?

Obraz by měl vnést do interiéru hloubku

Obrázky, které přidáte do interiéru, by měly působit dojmem, že tam odjakživa patří. Mají upoutávat pozornost, ale nesmějí v prostoru „trčet“. Proto musíte před jejich umístěním brát v potaz také rozestavění nábytku v místnosti. Díky tomu totiž občas vznikají na stěnách doslova ideální místa pro obrazy.

Nejdříve však pořádně prozkoumejte tvary a motivy, které siluety nábytku kolem prázdného prostoru na stěnách vytvářejí. A zvažte, zda má být místo vyplněno nebo zda by vypadalo lépe, kdyby bylo ponecháno prázdné.

Pozor na lampy

Vysoké stojací lampy umístěné před stěnou se stávají součástí celkové konstrukce místnosti. Vlastně „zaplňují“ svou existencí a světlem, které vrhají, prázdné místo na stěně, takže už nepotřebujete obrázek.

Naopak nad příborníky, komodami nebo konzolovými stolky, na nichž jsou stolní lampy, rostliny a jiné předměty, neváhejte využít volné místo a klidně ho zaplňte jedním nebo více obrázky.

Zrovna tak čtecí koutek, který se skládá z malého stolku, lampičky a židle nebo křesla, přímo vybízí k zavěšení alespoň jednoho obrazu a dotvoření příjemné atmosféry.

Berte v potaz i sousední stěny

V úvahu při rozmísťování obrazů musíte však brát nejen nábytek, ale také veškeré architektonické prvky na sousedních stěnách. Mnohdy tak zjistíte, že přestože obrázek vypadá na daném místě skvěle, vůbec nejde dohromady se sousední stěnou.

Řekněme, že jste si například zvolili nástěnnou polici se zajímavými předměty jako důležitý designový prvek. Musíte ho však nechat náležitě vyniknout, a proto ani na sousední stěnu nevěste žádný obraz ani jinou dekoraci.

Nechte také raději prázdný prostor po obou stranách dveří. Zvýrazní se tak samotné dveře i barva stěn a místnost bude působit klidným a uspořádaným dojmem.

Kam se obrazy hodí?

Pro zavěšení hned několika obrázků je ideální stěna mezi dvěma okny. Podobně jsou vhodné na obrazy stěny, které mají uprostřed jedno velké okno, kolem něhož zbývá prázdné místo. Klasikou je pak využít pro obrazy místo nad sedačkou nebo nad postelí. Pro vytvoření celé obrázkové galerie se hodí dlouhé chodby nebo prázdný kout vzniklý de facto v kterékoli místnosti.

 

20.2.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist