Kávový svět v kostce, resp. v šálku

Z plantáže až do lokální pražírny aneb trend posledních let velí konzumovat dobrou kávu. Víte, jaký je za ní příběh?

titulka-prazirna-drahonice-1100x618.jpg Zdroj: Pražírna Drahonice

V poslední době jsme se i v české kotlině naučili vyžadovat kvalitu v gastronomii. Platí to i pro svět kávy. Výsledkem je spousta kaváren a pražíren i narůstající počet kávomilců, kteří vědí, co chtějí pít.

Kvalita se navíc dostala i do regionů a není jen výsadou velkých měst. Pěkným příkladem, navíc s přesahem do sociální sféry (pracují zde i osoby se zdravotním postižením), je jihočeská Pražírna Drahonice s pobočkou v Sedlici.

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká cesta čeká zrnko, než se v tekuté podobě dostane do vašeho šálku? Pražírna Drahonice dováží výběrová kávová zrna z vyhlášených světových plantáží, aby je s láskou upražili a nabídli početnému zástupu kávových nadšenců přímo v pražírně či na eshopu.

Čerstvá, vysušená zelená zrnka se do pražírny dostávají v jutových žocích. Zrnko zbavené dužiny a slupek obsahuje podobné kyseliny, proteiny a kofein jako káva pražená, ale chybí mu to nejdůležitější – chuť a aroma.

V Drahonicích při každém pražení do trychtýře předehřáté pražičky nasypou tuto zelenou kávu, která posléze doputuje do točícího se bubnu. V něm se záhy začne zvyšovat teplota (až na 215 °C) a v zrnu dochází ke změně – škroby se mění v cukry, bílkoviny s cukry karamelizují atd.

Doba pražení je okolo 10 minut a pak se zrnka zchlazují, aby nedošlo ke ztrátě éterických olejů. Několik dní odležení pak zajistí vyrovnání kávového aroma.

A pak už přichází moment, kdy vám z této dobroty v Pražírně Drahonice připraví skvělý kávový nápoj. Nebo si kávu odnesete v zatavených sáčcích s sebou domů. S voňavým šálkem v ruce se pak můžete nechat fantazií unést zpět na začátek cesty kávového zrnka, tedy třeba do střední Ameriky na kostarickou pláž nebo do vulkanických kopců jihoamerického Peru či asijského Nepálu… nebo kamkoliv vás vaše kávové srdce táhne.

27.8.2021 11:37 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist