Katastrální úřad

Katastrální úřady jsou součástí státní správy a jejich úkolem je zajištění evidence nemovitostí a věcných práv k nim. Katastrální úřady jsou řízeny ústředním orgánem, kterým je Český úřad zeměměřický a katastrální. Tento úřad byl zřízen zákonem o zeměměřických a katastrálních orgánech, který rovněž upravuje jeho působnost. V čele ČÚZK stojí předseda, který je jmenován a odvoláván vládou ČR. Disponuje vlastním rozpočtem, je podřízen vládě, ve které je zastoupen ministrem zemědělství.

117878-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Katastrální úřad vykonává státní správu katastru nemovitostí. Rozhoduje o vkladech a záznamech do něj, opravuje chyby, dělá v něm poznámky, spravuje pozemkové mapy, schvaluje změny hranic katastrálních území a činí další úkony související s evidencí nemovitostí a věcných práv k nim.

Katastrální úřad řídí ředitel, kterého jmenuje a odvolává předseda ČÚZK.

Od roku 2004 byly zrušeny katastrální úřady organizované podle jednotlivých okresů. V současné době je v každém kraji jeden katastrální úřad, který má na území kraje několik katastrálních pracovišť, které jsou jeho interní organizační jednotkou.

DOPORUČUJEME: Vyhledávání v katastru nemovitstí

Katastrální úřad a jeho funkce

Hlavní pracovní náplní katastrálních úřadů je obecně řečeno péče o evidenci nemovitostí, což v praxi znamená činnost související s administrativou vlastnictví parcel, staveb, bytů či nebytových prostor. Údaje o těchto nemovitostech a věcných právech k nim jsou na Katastrálním úřadu evidovány, stejně tak informace o stavu řízení ve věci nemovitostí a práv k nim. Katastrální úřad provádí zápisy vlastnických a jiných práv oprávněných subjektů k nemovitostem v ČR, nebo pro účely potvrzování geometrických plánů. Umožňuje nahlížení do evidence nemovitostí a vydává na požádání a za poplatek výpisy z listů vlastnictví.

Nahlížení do katastru nemovitostí je dnes již umožněno uživatelům internetu. Přístup je zcela volný, bezplatný a nevyžaduje žádnou registraci. Nelze si však pořídit výpis z katastru nemovitostí.

16.6.2012 3:13

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist