Katastrální mapy

Katastrální mapa je v odborné terminologii závazným státním mapovým dílem velkého měřítka. Obsahuje body bodového pole, polohopis a popis zobrazující příslušné katastrální území a všechny nemovitosti na něm ležící, což je předmětem katastru nemovitostí.
Katastrální mapy se v katastru nemovitostí vyskytují ve třech podobách.

117876-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Katastrální mapy a jejich podoby

Nejprve to byly katastrální mapy grafické, později digitální a digitalizované. Digitální katastrální mapa je definována příslušnou vyhláškou jako „katastrální mapa v S-JTSK“ vyhotovená pii obnově katastrálního operátu novým mapováním, a to na podkladě výsledků pozemkových úprav a přepracováním souboru geodetických informací.

Katastrální mapy digitalizované, které jsou definovány ve vyhlášce, jsou katastrální mapy v S-JTSK, které vznikly přepracováním analogové mapy v souřadnicovém systému gusterberském nebo svatoštěpánském do digitální podoby. Dále vyhláška rozlišuje katastrální mapy digitalizované v S-SK, které vznikly digitalizací mapy stabilního katastru. Tyto mapy byly kdysi vytvářeny v sáhových měřítcích, což po převodu do metrické soustavy odpovídá měřítku 1:2880. Katastrální mapy v S-JTSK byly vytvářeny v měřítcích 1:1000 a 1:2000 a označují se jako KMD.

DOPORUČUJEME: Náhled do katastru nemovitostí online

 

Katastrální mapy grafické mohou být vytištěny buď na papír nebo na plastové fólii. Podle vyhlášky č. 164/2009 Sb. se jedná o katastrální mapu na plastové fólii v zobrazovací soustavě, které byly stanoveny v době jejich vzniku. Jinými slovy se těmto katastrálním mapám říká analogové mapy.

Převedení katastrálních map do podoby digitální bylo významné a potřebné. Dnes může mít vektorová katastrální mapa formu digitální katastrální mapy nebo katastrální mapy digitalizované. Ke dni 30.11.2013 byla katastrální mapa v digitální formě v 9990 katastrálních územích z celkového počtu 13040. Zbytek území ČR je pokryt analogovou katastrální mapou, která je vedena na plastové fólii.

17.7.2012 2:38

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist