Katastr nemovitostí nahlížení dle majitelů 

Majitelé pozemků mají v současné době mnohem více výhod, než tomu bylo před příchodem internetu. Katastr nemovitostí již odjakživa slouží k přehlednému stanovení území. Pokud uživatelé nemají s vyhledáváním v katastru nemovitostí žádné zkušenosti, tak to lze snadno změnit, jelikož se jim nabízí hned několik snadných možností. Katastr nemovitostí eviduje pozemky, tedy jejich přesnou polohy, výměru a majitele. Změny jsou evidovány pouze v tom případě, když k nim dojde.

Stavíte? Potřebujete souhlas sousedů? Poraďte se na forum.living.cz

 

Fyzicky nebo online

Nahlížení do katastru lze provést online nebo fyzicky. Pro fyzické nahlížení je zapotřebí navštívit příslušný katastrální úřad. Je vhodné si předem zjistit otevírací hodiny a také si předem stanovit vše, co potřebujeme vědět a na co se chceme podívat. Tento způsob nahlížení do katastru je vhodný především pro lidi, kteří nepoužívají internet a nemají tak možnost do něho nahlížet online. Ovšem pokud je cílem nahlásit změny,tak to online učinit nelze a tak je zapotřebí úřad tak jako tak navštívit.

DOPORUČUJEME: Katastr nemovitostí nahlížení dle adresy

Možnosti online nahlížení jsou ovšem velmi pohodlné a do katastru může nahlížet přes internet naprosto kdokoliv. Katastr lze na internetu vyhledat na internetových stránkách www.cuzk.cz. Jedná se o pohodlný způsob, jak se informovat o důležitých skutečnostech. Na samotném webu se nachází hlavní rozdělení na Český úřad zeměměřický a katastrální, Katastrální úřady, Zeměměřické a katastrální inspektoráty a Zeměměřický úřad. Tato volba je vhodná, pokud chcete fyzicky navštívit jeden z těchto úřadů ve svém kraji a nevíte, kde se nacházejí. Díky tomuto rozdělení se to lze snadno dozvědět. Uživateli se zobrazí přesná adresa úřadu, otevírací hodiny, mapa a dokonce také kontakt, prostřednictvím kterého se lze s úřadem spojit emailem nebo telefonicky. Nechybí dokonce také přístup do datové schránky.

Nahlížení dle majitelů

Katastr lze prohledávat mnoha způsoby. Pokud jde o onlie prohlížení, tak jde o vyhledávání podle parcely, stavby, jednotky, práva stavby, řízení, mapy, LV a katastrálního území. Po přesném vyhledání lze zjistit i majitele daného pozemku. Ovšem samotné hledání podle majitele umožněno není. Pro rozšířené možnosti dálkového přístupu je potřeba se zaregistrovat a to přímo na dotyčném katastrálním úřadě, který náleží k vašemu kraji. Pro vyhledání bližších informací je vždy nutné znát potřebné informace pro hledání, následně je již hledání snadné.

Hledání je vždy zabezpečeno CAPTCHA kódem, který je pro hledání nutné vyplnit, zamezí se tak automatizovaným systémům, aby hledaly, jak se jim zachce. Uživatelé tak mají jistotu, že daje sledují pouze fyzické osoby a ne programy. Veškeré informace z katastru lze považovat za směrodatné a to jak v případě řešení sousedských sporů, tak i v případě řešení vlastnického práva.

14.4.2013 3:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist