Katastr nemovitostí nahlížení dle adresy

Nahlížení do katastru nemovitostí je právem, které má každý občan České republiky. Výhodu představuje skutečnost, že je nahlížení zcela zdarma a lze ho provádět online. Nejčastějším požadavkem je pro katastr nemovitostí nahlížení dle adresy. Je to nejjednodušší způsob, jak se dozvědět všechny potřebné informace o dané nemovitosti.

136238-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Nahlížení do katastru nemovitostí

Doménou pro online nahlížení je nahlizenidokn.cuzk.cz, na dané stránce se nachází přehledná online aplikace, která disponuje snadným uživatelským prostředím, ve kterém se lze snadno zorientovat a vyhledávat všechny potřebné informace. Pokud uživatel nezná o vyhledávané nemovitosti žádné bližší informace, než jen adresu, tak je pro něj určená záložka “Stavba“, ve které stačí vyplnit část obce a číslo popisné/evidenční. Následně stačí zadané údaje potvrdit a stránka uživatele přepne na vyplnění kódu z obrázku, je to ochrana, kterou uživatel potvrdí, že není robot.

Po potvrzení se zobrazí informace o pozemku, ve kterých nechybí zobrazení parcelního čísla obce, dále katastrálního území, čísla LV, výměra, typ parcely, typ parcely, mapový list, určení výměry a druh pozemku. Samozřejmostí je zobrazení osoby, která má na danou nemovitost vlastnické právo a také její adresa. Pokud se jedná o chráněné území, tak je to vždy poznamenáno.

Další způsoby hledání

Pokud uživatel nezná adresu, tak může hledat i podle dalších údajů, jedná se o údaje, které jsou pro hledání používané, tedy jednotka, katastrální území, číslo LV aj. Samotné rozhraní nabízí kategorie Parcela, Jednotka, Právo stavby, Řízení, Mapa, LV a Kat. Území.

DOPORUČUJEME: Výpis z katastru nemovitostí zdarma

Umožněno je i hledání v samotné mapě katastru. Pro uživatele, kteří nahlížejí na cizí město, může mapa působit značně chaoticky, ovšem pro místní obyvatele se často jedná o přehledný způsob hledání, ve kterém se lze snadno zorientovat. Jednotlivé parcely jsou přehledně vyznačené a očíslované. Při větším oddálení mapy v počítači, lze vidět o okótované body na mapě. To vše se vztahuje na standardní zobrazení. Při prohlížení si lze zapnout i ortofoto, zobrazí se tak fotonáhled daného území i s vyznačením nemovitostí. Lze tak s jistotou určit, jestli se jedná o skutečně správný pozemek. Další možností hledání je Mapa pozemkového katastru a Mapa pozemkového katastru s ortofotem. Veškeré ovládání se nachází přímo kolem mapy a důležitými funkcemi se pro uživatele mohou stát GPS, měření vzdáleností, zobrazení minimapky a také obdélníkový výběr.

Ať už se uživatel rozhodne pro jakoukoliv z možností, tak lze v online katastru nalézt vždy vše potřebné během několika málo minut a usnadnit si tak práci, případně celou cestu až na katastrální úřad.

4.6.2013 5:21

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist