Katalogy životních stylů, image a francouzský styl

Nakupujeme li dnes nábytek nebo vybavení interiéru obecně, setkáváme se spíše než s propagací jednotlivých kusů nábytku s nabídkou image a životní stylu, který si oblékneme, potažmo tedy náš byt, jako šaty, které v přeneseném slova smyslu tedy nejen že dlají člověka, ale také interiér, jenž má na nás jako na jeho obyvatele přirozeně silně formativní vliv. Prodává se „meditativní“ styl, městský dynamický sty, anglicky styl, nebo třeba francouzský a zejména pak styl Provence. A jak vlastně Francie vypadá a nebo přesněji: jak se dělá?

124291-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Prodejci nábytku dnes již dávno nenabízejí jednotlivé samostatné kusy nebo části vybavení domácnosti a novinkou není ani prodej celých setů nebo „kompletních řešení“ zahrnujících např. komplexní dodávku zařizovacích předmětů do obývacího pokoje od gauče po popelník. Převratný, i když používaný, není ale ani způsob prodeje „životního stylu“, kdy si nevybíráme moderní nebo tradiční nábytek, nehledáme tmavé židle nebo světlé stoly, dřevo nebo plast, ale image, potažmo zážitek a ještě lépe, nakupujeme a necháváme se oslovit nabídkou zmíněných „šatů, které dělají člověka“. A do nich pak oblékneme náš interiér. Nabízí se tedy např. koupelny v dynamickém městském stylu, který předpokládá večírky, zábavu a noční život, na trhu „duchovně zaměřené“ koupelny, protože dnešní doba je hektická a spiritualita, zejména orient či východní náboženství jsou tak trochu stále módní a snadno prodejné, koupit si můžeme obývací pokoje ve stylu „sladké Francie“ či „Provence“, kde se budeme cítit třeba jako Napolen nebo Vincent uživateli pocit zadostiučinění a smysluplnosti uchovávání tradic a pořádku.

Francouzský styl bydlení: inspirativní fotogalerie

Elegantní venkovan

Když se řekne „anglický styl“ je to jasné, kožená hluboká křesla, krb, whisky, teplo a venku mlha nebo alespoň vítr, ale jinak pořádek. Italský styl je hůře popsatelný, ovšem i tak si vybavíme něco jako temperament, barvy, sex apel, jih, moře atp. A když z toho temperamentu trochu ubereme, zklidníme ho a přidáme eleganci nebo možná noblesu, ale také trochu venkova, může mluvit o jakém si francouzském stylu, přesněji o stylu Provence, víno, levandule, moře, slunce a jedno z nejstarších lůn kulturní Evropy. Pomalý život někde mezi králem a venkovanem, zemědělec, který ale pěstuje vinou révu a je prostý oněch holinek, vidlí a všudypřítomných bzučících much či dobytka. Takže taková venkovská aristokracie, která rozhodně nikam nespěchá. A k tomu potřebujeme nábytek v barvě slonové kosti a doplňky v sytě až pastelově modré, žluté nebo zelené, což je i v rámci fyzikální podstaty barev velmi přirozená kombinace (např. žlutá s modrou dá zelenou atp.). Vše ale musí být „ošleháno sluncem“ a tedy trochu oprýskané. Žádná přehnaná zdobnost, je to selské, nahruho tesané, ale elegantní.

A když to trochu ozdobíme, odebereme pastelové barvy a hrubší rysy vyměníme za subtilní konstrukce a přidáme li trochu knih v policích, octneme se v Paříži.

A kde nakupovat francouzský styl? Na nábytek tohoto druhu, tedy na klasický, se specializuje např. f. Ma Maison sídlící v Praze. Francouzský soudobý design nabízí např. Ligne Roset mající prodejnu opět v Praze.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Ma Mason, Ligne Roset , Ideal Standard a archiv autora
30.3.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist