Kanceláři sluší zeleň

Je všeobecně známo, že lidé, kteří jsou obklopeni pokojovými rostlinami, jsou jednak méně náchylní k nemocem a také odolnější vůči stresu a výkonnější.

130124-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Většinou žijeme v uzavřeném prostoru

Bohužel současný styl života nás stále více zatlačuje do uzavřených prostor a ať už trávíme většinu času v kanceláři, doma v bytě, v nákupních centrech anebo zábavních centrech, jsme v uzavřených prostorách až 90% času! A to je doslova alarmující. Vždyť příroda a pohyb na čerstvém vzduchu jsou nenanahraditelé pro takzvané dobití baterek nás všech. S tím souvisí i rostoucí pozornost soustředěná na dopad takovéhoto životního stylu na naše zdraví a psychiku.

Jak tomu bylo dříve

V minulosti většinu času trávil člověk naopak venku. Jakmile se styl života z exteriéru přesunul do interiéru, začali lidé s pěstováním pokojových rostlin. Už i archeologické nálezy prokázaly, že rostliny v interiéru se pěstovaly už v Pompejích, a to bylo před dvěma tisíci let. A popularita pokojových květin od té doby neustávala, spíše naopak. V 19. století se pěstování květin stalo doslova módní záležitostí a ve 20. století pronikly pokojové rostliny až do kanceláří.

Přítomnost rostlin uklidňuje

Stejně, jako je tomu s pozitivním vlivem rostlin na naše zdraví, tak bylo prokázáno i to, že přítomnost rostlin nám lidem pomáhá cítit se dobře, a to doslova kdekoli a navíc nás dokážou rostliny uklidňovat. Rostliny jsou skvělými pomocníky při redukování vyčerpanosti, zmírňování běžných stresových záležitostí, zmírňují bolesti hlavy a podráždění slizničních membrán. Rostliny, které potřebují ke svému životu velké množství vody napomáhají zvlhčovat ovzduší v kancelářském prostředí.

Ze kterých rostlin vybírat

Mezi rostliny s vysokou spotřebou vody řadíme kapradiny, okrasné traviny, šáchor, také fíkusy, břečťany a filodendrony, lopatkovce a banánovníky. Relaxační a estetické účinky mají všechny rostliny. Do kanceláře by si každý měl pořídit takové rostliny, které v něm vyvolávají nejpříjemnější pocity. Muži pravděpodobně upřednostní rostliny s minimální nutnou péčí, například kaktusy, tlustice nebo zamiokulkas. Ženy majíé v oblibě spíše sezónní kvetoucí rostliny a z hrnkových například exotické orchideje nebo kalanchoe. Velmi hezky v kanceláři bude vypadat například i Pachyra aquatica.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: interiorplantscapesllc.com, eliteoffices.com, ghoofie.com, honeysucklelife.com, homedsgn.com

2.9.2014 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist