Kámen na fasádě? Těžko rozeznáte imitaci a přírodní kámen

Fasáda coby tvář každého domu, to už dávno není jenom omítka o různých barvách a zrnitostech. Dnešní trendy jasně ukazují, že moderní fasáda může být kombinace několika prvků. Zejména dominují kámen a dřevo, které jsou historicky spjaty s tradičními stavbami z minulosti. Z těchto materiálů se totiž především stavělo. Právě na kámen, totiž přesněji řečeno na kamenné obklady se v dnešním článku zaměříme.

Úvodem je nutné říct, že kamenný obklad nemusí být nutně vyroben z přírodního kamene. Že to zní nelogicky? Vůbec ne. Přírodní kámen je totiž obecně limitován svými barvami, dostupností a svou strukturou. Také cena nemusí být vždy úplně dostupná. To platí zejména o typech kamene, které se na naší planetě vyskytují pouze v určitých oblastech, které navíc bývají poměrně daleko od civilizace a jejich těžba je tudíž nákladná. To byl hlavní impulz k hledání adekvátní alternativy. Tou se postupně staly obklady z betonu, které kámen dokážou téměř plnohodnotně napodobit.

Pravé kamenné obklady jsou vlastně naštípané kousky přírodního kamene. Tyto naštípané kusy se nařezávají na tenké pásky, které se pak k sobě slepí epoxidem (pryskyřicí) a tím se vytvoří pravidelný formát. Díky tomu se nemusí při montáži skládat jednotlivé kamínky zvlášť, čímž je ušetřeno obrovské množství času a tedy i peněz. Obkladač tedy už vlastně jenom skládá stejně velké dílce na stěnu jako puzzle. Formáty jsou nejčastěji ve formátu typu „Z“ nebo pravidelného obdélníku.

Výhoda přírodního kamene jednoznačně spočívá hlavně v jeho neopakovatelném designu. I když budete chtít vyrobit sebelepší betonovou imitaci, nikdy nemůžete dosáhnout takové odstínové diverzity jako u pravého kamene. Kámen je na každém centimetru jiný, tedy tak, jak ho namalovala příroda. Kvarcity v sobě obsahují slídu, která vytváří decentní třpytky. Ty jsou velice efektní obzvlášť, pokud se kámen vhodně nasvítí. Za zmínku také určitě stojí prakticky neomezená životnost. Kámen Vás přežije, stejně tak jako přežil naše předky.

A co že to jsou ty betonové obklady imitace kamene? V podstatě se jedná o přesně zbarvené odlitky pravého kamene. Tyto obklady totiž vznikají odléváním lehčené betonové směsi z polyuretanových forem. Formy jsou vyrobeny odlitím pravých přírodních kamenů vzatých z přírody. Samotný odlitek je pak ještě v několika krocích dobarvován, aby byl výsledek precizní. Díky tomuto postupu může být dosaženo opravdu věrohodného kamenného vzhledu. Posuďte sami ve fotogalerii.

Pokud se podíváme na vlastnosti betonových obkladů, tak se nebudou příliš lišit od vlastností obkladů z přírodního kamene. Obrovská výhoda imitací je prakticky neomezená škála barev a struktur, které jsou v současné době na trhu. Výrobci dokáží přizpůsobit obklad prakticky pro jakoukoliv fasádu. Ať už se bavíme o masivních „kamenných“ obkladech, nebo o tenkých dekoračních prvcích. Betonové obklady jsou také často k vidění v imitaci cihel nebo v imitaci dřevěných prken.

Ať už si zvolíte obklad z přírodního nebo umělého kamene. Vždy je to jenom první krok. Dalšími kroky jsou: kvalitní montáž, zakomponování a sladění ostatních prvků na fasádě, údržba, a tak dále. Co se využití týká, tak obklad nemusí být nutně pouze na fasádě. Velice oblíbené jsou aplikace na opěrné zídky, ploty, altánky, krby, garáže, samostatné parkovací stání nebo třeba sklípky.

Víme, že je dnes těžké vybrat něco, čeho je na trhu tak obrovské množství. Určitě můžeme doporučit vybírat obklad podle reálného vzorku, protože obrázky v katalogu či na internetu budou vždycky více či méně zkreslené. Proto Vám určitě doporučujeme navštívit nově otevřenou a zároveň největší vzorkovnu kamenných obkladů ve Zlíně. Firma Kamenné obklady ŘEPA je dlouhodobě jedničkou na trhu a tímto všechny zve na prohlídku více než 330 vzorků, na ploše větší než 300 m2.

10.5.2019 2:10 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist