Kam s ním? Jak vystavit výtvory našich dětí

Leden je pro řadu rodičů měsícem, kdy nezůstává oko suché. Ratolesti totiž přinesou záznam svého půlročního snažení. Vedle vysvědčení se pochlubí i nápaditými díly, která si zaslouží čestné místo.

shutterstock_1664146906-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

V každém dřímá umělec

Možná vás představa o umístění obrazu s prapodivně růžovým dino-orangutanem děsí. Na stěnách by se více vyjímala precizní díla Rembrandta, umění vašeho dítka se však vyvíjí v duchu snového Joana Miró. Ale i v designově čistém interiéru se místo pro dětská díla najde. Okázalou výstavou znatelně podpoříte sebevědomí dětí a ve výsledku vás bude pohled do jejich fantazie těšit a bavit.

Nejedna lednice v domácnosti s malými dětmi je vyzdobena pestrobarevnými obrázky. Díky možnosti použít magnetky a obrázky tak snadno měnit je lednička klasickým místem. Problém nastává u obrázků těžších, které jsou tvořeny z nánosů temperových barev či lepením drobných kousků materiálů. Aby vás nerozčilovaly stále padající výtvory, využijte nástěnku či rodinný organizér. I obyčejná šňůrka s kolíčky může vypadat efektně, když si s jejím umístěním vyhrajete.

Působivě vypadá natažení šňůrky do zajímavého a prostorného rámu. Dětská díla se tak rázem stanou náležitou dekorací interiéru. Zejména u dílek menších umělců bývá problém nedostatečného prostoru pro vyjádření. S jednou stranou čtvrtky si nevystačí a barevné malby vás mohou překvapit i zespod obrazu. Nepříjemné je překvapení objevit při umístění obrázku na zeď či nábytek. Pro výtvory, které mohou špinit (tempery, tuž, křídy a jiné) raději volte rámečky se sklem či plexisklem.

Originální bytové doplňky

Představte si tu radost v očích dítěte, které vám předává svůj nejpovedenější obrázek. Obrázek je natolik povedený, že se jím kochá celá rodina u odpoledního čaje. A nedopatřením odložíte hrneček s teplým nápojem právě na obrázek. Nejeden dětský obraz dnes lemují kolečka od hrnků s kávou či čajem. Jak tedy umístit obrázek, aby byl po ruce, ale současně byl i chráněn? Můžete si z něj vytvořit zajímavý dekorativní prvek.

Praktický doplněk můžete vytvořit z většího fotorámu. K lištám přidělejte vkusné úchytky a rázem máte servírovací tác. Pod sklo můžete umístit vybraný obrázek a po čase jej vyměnit. Jistě i urychlíte odebírání šálků, hosté budou zvědaví na nový kousek vašeho mladého umělce. Variantou je zatavení obrázků do folie. Můžete tak vytvořit vtipné jídelní prostírky či podložku na pracovní stůl.

Chraňte výtvory před časem

Pokud ve své domácnosti dáváte výhradně přednost moderním technologiím, budete i pro uchování dětských kreseb hledat spíše digitální možnosti. Vybrané fotografie nafoťte a vytvořte si jednoduchou prezentaci. Ta vám může sloužit jako veselý šetřič monitoru či smyčka v digitálním fotorámečku. Dokonce některé televizní obrazovky s USB vstupem nabízí možnost vytvořit si vlastní šetřič.

Samotné focení dětských výtvorů není náročné. Měli byste si však ohlídat několik základních pravidel. Do fotodokumentace se pouštějte raději během dne ve světlé místnosti s dostatečným přístupem denního přirozeného světla. Jako podkladový materiál vám může posloužit rubová světlá strana balicího papíru. Ideální je fotit dílka z vrchu s dostatečným odstupem, lépe se vám tak povede zachytit malbu v rovině.

 

11.1.2023 7:52 | autor: Lenka Malá | zdroj: Osobní zkušenost autorky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist