Kam nejlépe uložit peníze a k tomu dobře bydlet?

Dávno je známou skutečností, že vedle diamantů a zlata jsou nejlepším médiem pro uložené peněz reality. Těch je ale mnoho a roli hraje také to, kde se nacházejí. Najděte si dobrou hypotéku a kupte v podstatě jakýkoliv nepředražený byt v Praze nebo v jejím okolí.

Nejvyšší cenu získávají reality v centech, kde je rozvinutá poptávka a nabídka, kde jsou příležitosti k ekonomickému růstu a lidově řečeno tam, kde jsou peníze. Již několik let je vedle samotné Prahy nejsilnějším regionem Středočeský kraj, do kterého bude Praha logicky expandovat a který postupně pohlcuje.

Praha bude mít do roku 2012 nový územní plán, který je přirozeně také mapou investic, neboť on udá, kde se bude stavět, kde tedy vzniknou stavební parcely, kde mohou obchodníci začít budovat nová obchodní centra, kde vzniknou obytné zóny ke kterým patří restaurace, školky, ordinace a nebo kina atp. Územní plán je skutečnou alfou a omegou a budou na něj navazovat uzemní plány přilehlých obcí celého Středočeského kraje.

Již dnes ale z údajů statistického úřadu vyplívá, že stavební boom zejména v okolí Prahy je v současné době na svém vrcholu, že tedy kulminuje a postupně bude klesat. Narodí se tedy nová centra, kterou budou muset splňovat dvě základní kritéria: budou muset být v relativní blízkosti s Prahou, nebo jiným centrální městem a musí nabídnout adekvátní bydlení, tedy klid, příroda a dostupnost služeb městského typu. I takto nová „centra“ budou ale spadat do katastru Středočeského kraje.

A kdy je tedy nejvhodnější čas na nákup?
Ceny bytů i nadále porostou, takže jak se lidově říká: už včera bylo pozdě. Bohužel je to tak, že spojení investičního záměru s uspokojením potřeby bydlet je spjato s kvalitou a pestrostí nabídky finančních produktů typu hypotéka. Zcela fatální je tedy architektura splátek, možnost náhlého a nezpoplatněného umoření dluhu a nízká úroková sazba. Jinak řečeno, odborníci radí: Najděte si dobrou hypotéku a kupte v podstatě jakýkoliv nepředražený byt  v Praze nebo v jejím okolí.
Jaroslav Zákolanský
Foto archiv a firma Ekospol
29.5.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist