Kachlová kamna: nechte se omámit sálavým teplem

Ačkoli současné trendy vytápění je to neviditelné, ukryté hluboko v podlaze, klasika v podobě stylových kachlových kamen nikdy nezestárne. Naopak. Dokáže moderní interiér nečekaně oživit. Inspirujte se s námi.

134446-1100x618.jpg Celá galerie 26 Zdroj: archiv redakce

Možná si říkáte, že kachlová kamna budou v  moderním interiéru působit nepatřičně. Nezatracujte však tuto myšlenku hned na počátku a dejte jí šanci. Kachlová kamna se mohou stát ústředním designovým prvkem místnosti a v zimním období si navíc užijete příjemného sálavého tepla. Efektní hra historických retro kamen s atraktivními lesklými povrchy a moderními technickými vychytávkami vytvoří ve vaší kuchyni nečekaný kontrast.

Dezén kachlových kamen

Kachličky nabízejí nekonečné designérské možnosti. Volba barev, tvarů i proporcí je vysoce individuální a nabídka takřka nekonečná. Vybírat můžete z tradičních, moderních i extravagantních modelů. Jediné, co dům musí mít, je komín. Pořizovací cena se pohybuje od cca 37 do 75 tisíc, ale pochopitelně se liší v závislosti na použitém vzhledu a materiálu.

Na jaké bázi kachlová kamna pracují?

Kachlová kamna a centrální vytápění jsou dvě různé věci. Kachličky se hodí do pravidelně vytápěných místností. Při prvním roztápění musíte být trpěliví. Nějakou dobu trvá, než se začne uvolňovat teplo. Jakmile je jednou proces vytápění spuštěn, kamna dokáží udržet teplo po velmi dlouhou dobu.

Horkovzdušná kachlová kamna

První typ kamen je založen na efektivní práci s horkým vzduchem, čímž zaručí, že vaše místnost bude vytopena během pár minut. Tento koncept je ideální pro střední až vysoké vytápění (více než 4 kW) do místností s vysokými stropy. Další výhodou je rychlé vychladnutí po ukončení výtopu.

Akumulační kamna

Druhý koncept zaručuje nízké, ale zato dlouhé a konstantní vytápění. Teplo je uschováno v silném keramickém jádru, odkud pomalu sálá do místnosti. Tímto způsobem se zamezí nadměrnému výkonu a vysokému kolísání teplot. Potřebují sice delší čas k zahřátí, ale poté nevyžadují častou asistenci.

Kachlová kamna s kotlem

Třetí typ kamen nabízí originální kombinaci kachlových kamen a kotle. Velká část využitelného množství tepla se vede do vyrovnávací paměti, odkud se uložená energie může vyčerpat buď prostřednictvím tepla, nebo teplé vody.

Na co si dát pozor

Mírnou nevýhodou je umění udržet v místnosti optimální teplo. Když to s vytápěním přeženete, není cesty zpět, a jedinou záchranu nabízí otevřené okno. Podobně negativní je schopnost kamen vytopit jen tu místnost, ve které jsou umístěny. Ani po otevření dveří do vedlejší místnosti, se teplo nepřelije tak, jak bychom si přáli. Ve velkém domě jsou tedy spíše vhodné jako doplňkový zdroj vytápění.

6 důvodů, proč si kachlová kamna pořídit

  • kachlová kamna vyzařují příjemné teplo a vytvářejí útulnou domácnost
  • spalují obnovitelné zdroje (dřevo)
  • mají vysokou životnost
  • jejich hodnota neklesá v čase
  • vytápějí bezpečně bez použití plynu či elektrické energie
  • mají nízké provozní náklady.

I kamna mají svou historii

Kachlová kamna byla poprvé navržena a vyrobena ve Švédsku v 18. století jako odpověď na slábnoucí zásobu topného dřeva. Díky železnému jádru, které dlouho drží teplo a vysokým komínům, zůstaly místnosti teplé celý den, ačkoli oheň už vyhasl. Starými švédskými továrnami Rörstrand a Marieberg se na počátku 20. století nechal inspirovat Gabriel Burmeister, jehož výrobky se rázem staly nesmírně populární. Dodnes je užívání kachlových kamen typické pro Evropu, Rusko a Severní Ameriku.

Martina Gillichová
Foto: digsdigs.com

13.9.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist