K období adventu patří věnec

Adventní věnec by neměl ve vánoční výzdobě chybět po celé adventní období, které začíná čtyři neděle před Štědrým dnem. Ty představují čtyři svíce, které se jedna po druhé zapalují o adventních nedělích. Pokud jste na něj letos pozapomněli, ještě to určitě doženete a nic se nestane, kdy první svíčku zapálíte o něco později.

6west-tajemnstvi-lesa37049977430_27ae3372a2_k-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Westwing

Nejrozšířenější jsou tradiční věnce z chvojí, ale oblíbené jsou také ty z proutí či pedigu. Výhodné je, že jejich použití je poměrně univerzální. Po skončení vánočního období z nich stačí sundat ozdoby a na jaře korpus ozdobíte slámou a vajíčky a máte zase věnec velikonoční.

Přemýšlíte o něčem hodně nezvyklém a originálním? Vyrobte si tuto dekoraci sami. Stačí omotat polystyrenový nebo slaměný kruh třeba zbytky blyštivých látek nebo na něj přilepit barevné pěnové kuličky.

Adventní věnec na stůl

Na trhu či v hobby marketech si můžete pořídit již hotový adventní věnec nebo si jej můžete vyrobit sami. Jak na to? Jako korpus můžete použít třeba polystyrenové nebo slaměné kruhy, které za pomoci drátu obalíte chvojím. Pokud chcete, aby tělo věnce bylo silnější, můžete k drátu přidat ještě novinový papír, který ovážete a ovinete vliesem nebo jiným potahovým materiálem.

Místo větviček lze použít i mech, který slouží jako zásobárna vody pro dekorační materiály. Toužíte-li po pestřejším aranžmá, můžete ho ještě dozdobit například saténovými stužkami, celou skořicí, umělými jablíčky či hvězdičkami. Důležité je pořádně připevnit všechny drobnosti pomocí drátu nebo tavné pistole. V žádném případě nesmíte zapomenout na svíčky. Ty lze přímo napíchnout na speciální bodáky, které jsou k dostání v různých velikostech.

Závěsný adventní věnec

Jedná se o méně obvyklou, ale zato velmi efektní dekoraci. Postup výroby i zdobení je podobný jako u věnce na stůl, jen je nutné základ korpusu vypracovat i na spodní straně – při ovazování tedy nepřikládejte materiál jen na horní, ale i na spodní stranu, neboť právě ta bude po pověšení vidět.

Špičky větví by měly směřovat na stejnou stranu, aby byl výsledný dojem co nejlepší. Do základu nezapomeňte upevnit háčky k zavěšení, které by měly být kvůli pevnému uchycení dostatečně silné.

Jak na zavěšování?

Pro zavěšení budete potřebovat čtyři silné dráty, na jejichž koncích vytvoříte očka. Ta propíchněte je věncem tak, aby byly vždy ve stejné vzdálenosti dva a dva proti sobě. Dolní konce drátů ohněte a zasuňte do věnce tak, aby nemohly vyklouznout.

Dalším krokem je propojení dvou protilehlých závěsných bodů drátem. Jeho délka musí odpovídat požadované délce závěsu – nezapomeňte brát v úvahu také poměr průměru věnce a délky závěsu, aby dráty zvládly unést tíhu věnce. Při umisťování drátů a měření jejich délky vám pomůže, když věnec zkušebně pověsíte – uvidíte tak, zda jsou dráty stejně a dostatečně dlouhé. Věnec věšte kvůli bezpečnosti vždy vodorovně. Koncové části drátů se smyčkou upevněte pomocí několikerého ovinutí drátem kolem dokola.

Závěsné dráty v celé délce ozdobte stuhou. Jeden konec protáhněte spodním očkem a přes vrchní část veďte k protějšímu bodu, kde konec stuhy uchytíte k protilehlému spodnímu očku. Stejným způsobem ozdobte i další dva dráty.

Stuhy oviňte v místech jejich upevnění několikrát kolem věnce, konce zalepte nebo přichyťte pomocí drátku. Měly by být naaranžovány tak, aby nebyly viditelné žádné dráty. Z estetického hlediska se také snažte, aby stuhy byly stejně a dostatečně napnuté tak, aby působily, že nesou váhu celého věnce.

Věnec na dveře

Stále častěji se objevují také věnce na vstupních dveřích. Postup výroby je velmi podobný jako u adventního věnce, jen vynecháte svíčky. Pamatujte však na to, že věnec na dveřích je vystaven větší zátěži kvůli otevírání a zavírání dveří a nepřízni počasí. Proto při jeho výrobě volte odolnější materiály, aby vám vydržel po celé vánoční období. Nejvhodnější jsou proto sušené nebo umělé materiály, které je třeba důkladně přichytit ke korpusu.

5.12.2017 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist